Клима на Земљи се континуирано мења, али услед интензивирања људских активности, темпо природних варијација климе које су се дешавале током историје Земље је значајно убрзан. Величина климатских промена у наредних неколико деценија зависиће првенствено од количине гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ) емитованих на глобалном нивоу. Уз позитиван људски утицај на смањење емисија ГХГ гасова, глобални годишњи просечни пораст температуре могао би бити ограничен на 2°Ц или мање.
У Агенцији за заштиту животне средине успостављен је Национални инвентар емисија гасова са ефектом стаклене баште, у складу са Законом о климатским променама. Према Оквирној Конвенцији Уједињених нација о климатским променама (УНФЦЦЦ), Национални Инвентар обухвата следеће гасове са ефектом стаклене баште (ГХГ) и секторе:
ЕМИСИЈЕ ГАСОВА СА ЕФЕКТОМ СТАКЛЕНЕ БАШТЕ
Емисије гасова са ефектом стаклене баште се изражавају као еквивалент ЦО2 (ЦО2еq) узимајући у обзир вредности ИПЦЦ-а за глобално загревање (ГWП). За израду инвентара користи се методологија Међувладиног панела за климатске промене из 2006 године (2006 ИПЦЦ Гуиделинес фор Натионал Греенхоусе Гас Инвенториес), као и сва друга упутства чије је коришћене обавезно.
За добијање података користи се низ различитих извора у зависности од категорије, односно подкатегорије инвентара. Одлучујуће за избор извора података је да буде званичан национални податак.
Подаци се прикупљају и обрађују за временски период од 1990 до X-2 година, што је у складу са захтевима Европске Агенције за животну средину.
Према последњим подацима из 2022. године, највеће од 78,8% укупних емисија гасова са ефектом стаклене баште (без одстрањених количина), потиче из сектора енергетике, а прати га сектор индустријских процеса и употребе производа са 8,2%. Сектор пољопривреде допринео је са 7,8% укупним емисијама гасова са ефектом стаклене баште. Емисија гасова са ефектом стаклене баште из сектора управљања отпадом износила је 5,2% у односу на укупне емисије из 2022. године.
Најзаступљенији гасови са ефектом стаклене баште имају следећу расподелу по секторима: