Агенција за заштиту животне средине у оквиру Државне мреже за мониторинг полена спроводи континуирано праћење концентрација алергеног полена у ваздуху на територији Србије на 27 мерних места.
Временски период током којег се врши континуирано узимање узорака (док траје полинација у климатским условима наше земље) започиње око 1. фебруара (време почетка цветања леске и јове) и траје до првих дана новембра (завршетак цветања пелина и амброзије).
Концентрација алергених полена у ваздуху се мери уређајима тзв. “клопкама” за полен. Једно мерно место репрезентује територију од 30 до 50км у пречнику у зависности од орографије терена.
Аерополен се сакупља континуираном волуметријском методом. Након квалитативног и квантитативног прегледа аерополена резултати су изражени као концентрације (број поленових зрна у м3 ваздуха). Граничне вредности концентрација за полене дрвећа, трава и полене корова је 60 зрна/м3 ваздуха, док је само за полен амброзије 30 зрна/м3 ваздуха.
У периоду од 1. новембра до 1. фебруара, Агенција за заштиту животне средине врши контролно мерење само на једној станици (Зелено брдо), ради превентивног праћења као и правовремених информација о почетку сезоне полинације која се може мењати током година услед промене услова у животној средини.
Природни загађивач
Полен биљака је један од најзначајнијих природних алергена у ваздуху. Поленова зрна изазивају алергијске реакције као што су бронхитис, коњуктивитис, дерматитис, поленска кијавица.
Данас се врши идентификација полена за 25 биљних врста (леска, јова, тисе и чемпреси, брест, топола, јавор, врба, јасен, бреза, граб, платан, орах, храст, буква, бор, конопља траве, липа, боквица, киселица, коприве, штирови, пелин, амброзија).
МЕРЕЊА + -
Мерења обухватају три сезоне цветања:
Сезона цветања дрвећа почиње почетком цветања Леске и Јове и траје од фебруара до почетка маја.
Сезона цветања трава траје од маја до друге декаде јула. Поред трава овај период карактерише период цветања Борова и Липе.
Сезона цветања корова траје од друге половине јула до новембра месеца. Као највећи коровски алерген јавља се врста Амбросиа артемисиифолиа. Цвета од јула до октобра месеца.
Када цветање, а самим тим и полен достигну одређено стање зрелости, тада настаје емитовање полена помоћу метеоролошког механизма расипања.
Емисија полена је начелно повољније при већој температури ваздуха, нижој влажности ваздуха и ветровитом времену.
Узорци из урбаних области разликују се од руралних. Бројна загађења у великим градовима доводе до отежавајућих околности код особа које су алергичне на полен (полен се везује за чађ, прашину и остале аерозагађиваче).