Национална лабораторија је акредитована лабораторија која испуњава све захтеве у складу са међународно признатим стандардима система квалитета (СРПС ИСО 17025).
Агенцији за заштиту животне средине додељен је Сертификат о акредитацији којим се потврђује техничка компетентност рада и способност лабораторије за обављање послова испитивања.
У одељењу за инструменталне и билошке анализе врши се квалитативно и квантитативно одређивање основних, допунских и специфичних физичких, физичко-хемијских, хемијских, биолошких и радиолошких показатеља квалитета површинских вода водотока, акумулација и изворишта, подземних вода, седимента, ваздуха, падавина и земљишта, по одговарајућим програмима систематског испитивања квалитета вода и квалитета ваздуха, као и приликом акцидентних загађења, а према усвојеним међународним стандардним аналитичким методама и инструменталним техникама.
ИНСТРУМЕНТАЛНЕ И БИОЛОШКЕ АНАЛИЗЕ
Органска резидуална анализа
Одсек за органску резидуалну анализу спроводи усвојене Програме систематских испитивања квалитета вода и ваздуха, кроз припрему и анализу узорака воде, ваздуха и седимента користећи аналитичке методе са техникама течне и гасне хроматографије купловане са масеним, флуоресцентним, тандем масеним и „Тиме Оф Флигхт“ масеним детекторима.
У циљу усклађивања са легислативом ЕУ на пољу заштите животне средине, анализе обухватају велики број перзистентних органских загађивача (ПОПс) животне средине, који су на листи приоритетних и приоритетних хазардних супстанци одговарајућих важећих Директива за воду и ваздух Европске Уније.
МЕТОДЕ ИСПИТИВАЊА + -
Методе испитивања органских параметара, које се примењују у Одсеку за органску резидуалну анализу, су акредитоване према стандарду СРПС ИСО/ИЕЦ 17025:2017. У циљу контроле квалитета рада, односно провере оспособљености за анализирање одређених аналита, Одсек редовно учествује у екстерним проверама – ПТ шемама (Профициенцy Тестинг сцхеме) за све акредитоване параметре.
Узорци вода и седимента (укупно око 900 годишње, у зависности од утврђеног годишњег Програма мониторинга статуса вода за дату годину) се анализирају на садржај 80 параметара које чине:
- органохлорни, фенилуреатни, триазински и хлороацетанилидни пестициди,
- полициклични ароматични угљоводоници (ПАХ),
- феноли,
- полихлоровани бифенили (ПЦБ),
- лако испарљива органска једињења (ВОЦс) и
- бромовани дифенил етри БДЕ.
Узорци ваздуха (око 800 годишње, у зависности од утврђеног годишњег Програма контроле квалитета ваздуха у државној мрежи за дату годину) се анализирају на садржај четири полициклична ароматична угљоводоника адсорбована на честицама РМ10/2,5 (бензо(ј)флуорантен, бензо(б)флуорантен, бензо(к)флуорантен и бензо(а)пирен).
Методологије за анализе неоникотиноидних пестицида, макролидних антибиотика и микроцистина су у поступку развоја и припреме за акредитацију.
Такође, у току је развој методологије за одређивање диоксина и фурана у узорцима биоте (рибе и шкољке).
Неорганска резидуална анализа
Одсек за неорганску резидуалну анализу спроводи усвојене Програме систематских испитивања квалитета вода и ваздуха, кроз припрему (различите методе дигестије течних и чврстих узорака) и анализу узорака воде, ваздуха и седимента користећи различите аналитичке методе. У одсеку се користе технике УВ/ВИС спектрофотометрије, ААС-Ф, ААС-ЕТА, техника директне анализе Хг (ДМА), ИЦП-МС, ИЦП-ОЕС.
У одсеку се анализирају узорци на велики број патраметара који спадају у групу загађивача према европским Директивама које се односе на загађење воде и ваздуха.
МЕТОДЕ ИСПИТИВАЊА + -
Методе испитивања неорганских параметара, које се примењују у Одсеку за неорганску резидуалну анализу, су акредитоване према стандарду СРПС ИСО/ИЕЦ 17025:2017. У циљу контроле квалитета рада, односно провере оспособљености за анализирање одређених аналита, Одсек редовно учествује у екстерним проверама – ПТ шемама (Профициенцy Тестинг сцхеме) за све акредитоване параметре.
Узорци вода и седимента се анализирају на садржај следећих параметара:
- суспендоване честице, укупни фосфор у води и седименту, На, К,
- тешки метали Ал Ас Цо, Цд, Цу, Ни, Зн, Пб, Сб, Фе Мн, Цр, Б, Хг у водама и седименту
Узорци ваздуха и падавина се анализирају на садржај следећих параметара адсорбованих на честицама РМ10/2,5:
- тешки метали у суспендованим честицама ПМ 10: Ас Цд, Пб, Ни
- суспендоване честице ПМ 10 и ПМ 2.5
Такође, у току је развој методологије за одређивање тешких метала и живе у узорцима биоте (рибе и шкољке).
Биолошко испитивање вода
У Одсеку за биолошко испитивање вода врши се узорковање и испитивање следећих биолошких елемената квалитета: фитопланктона, фитобентоса и макроинвертебрата према препорукама Оквирне директиве о води ЕУ (2000/60/ЕС). Испитивање ових биолошких заједница врши се на рекама, каналима, језерима и акумулацијама у Србији.
Испитивања се раде на основу Уредби о утврђивању годишњег програма мониторинга статуса вода и на захтев водопривредне инспекције током хаваријских зађађења вода. Све биолошке методе које се примењују у Одсеку су акредитоване према стандарду СРПС ИСО/ИЕЦ 17025:2017. У циљу контроле квалитета рада, односно провере оспособљености за анализу одређених животних заједница, Одсек редовно учествује у међународним међулабораторијским испитивањима.
БИОЛОШКИ МОНИТОРИНГ + -
Мониторинг квалитета акватичних екосистема је неопходна активност у оквиру одрживог управљања водним ресурсима. Биолошки мониторинг је специфична примена биолошког одговора за процену промена животне средине са циљем коришћења ових информација у програму мониторинга квалитета вода.
Биолошки индикатори (биоиндикатори) могу се дефинисати као појединачне врсте или заједнице које својим присуством пружају информације о физичким и/или хемијским условима животне средине на одређеном локалитету. Основа појединачних врста као биоиндикатора налази се у њиховој преференцији (или толеранцији) према одређеним стаништима и њиховој способности да се развијају и надмаше остале организме под одређеним условима квалитета воде.
Биолошки мониторинг је, дакле, најбоље примењен када се прати низ организама, сваки у специфичне сврхе, а у комбинацији са абиотичком хемијском проценом воде и/или седимента.
Фитопланктон (планктонске алге) представља микроскопски ситне биљне организме који, или не поседују, или поседују ограничену способност кретања, и пасивно лебде ношени покретима воде. У оквиру фитопланктона врши се и испитивање цијанобактерија, које често изазивају „цветање воде“, и могу бити потенцијално токсичне, јер неке врсте цијанобактерија имају способност продукције цијанотоксина који су опасни за остале биљне и животињске организме и човека.
Фитобентос представља заједницу фотоаутротофних организама (алге) који живе на дну водених екосистема. Често се уместо термина фитобентос користи термин перифитон који, у ширем смислу, означава алге које живе на површини супстрата (на стенама, камењу, шљунку, песку, муљевитој подлози, као епифите на другим алгама или макрофитској вегетацији, на предметима и стубовима мостова потопљеним у води итд.). У Одсеку за биолошко испитивање вода, посебан акценат стављен је на испитивање заједнице бентосних силикатних алги (дијатома).
Макроинвертебрате (водени макробескичмењаци) представљају заједницу водених организама макроскопских димензија и настањују углавном дно акватичних екосистема током целог свог живота, или дела свог животног циклуса. То су: пијавице, поједине групе црва, шкољке, пужеви, ракови, ларве водених инсеката и др. Предности коришћења макроинвертебрата као биоиндикатора су: што се они налазе у свим типовима вода, што је то група која са морфоанатомског становишта обухвата веома различите организме који припадају различитим таксономским групама, по начину живота су претежно седентарни, те стога погодни за просторну анализу утицаја полутаната, имају дуже животне циклусе у поређењу са другим биоиндикаторима.
Испитивањем ових биолошких елеманата квалитета детектују се, пре свега, следећи антропогени притисци у воденим екосистемима:
- еутрофикација
- органско загађење
- деградација водених станишта
Аналитичари Одсека за биолошко испитивање вода учествују у изради: годишњих извештаја о резулататима испитивања површинских и подземних вода, периодичних извештаја о статусу површинских вода и изради извештаја након хаваријских загађења вода. Такође, учествују у међународним Радним групама и Подкомисијама Српско-мађарске и Српско Румунске Комисије за управљање водама, као и у активностима групе за биодиверзитет и екосистеме Европске агенције за заштиту животне средине (ЕЕА), Савске комисије и Комисије за квалитет воде Института за стандардизацију Србије.
Калибрациона лабораторија
Група за Калибрациону лабораторију ради калибрацију гас анализатора из Државне мреже станица за квалитет ваздуха и на тај начин обезбеђује тачност, прецизност и следљивост мерења до примарних референтних стандарда у циљу обезбеђења поузданости података за оцењивање квалитета ваздуха.
ГАС АНАЛИЗАТОРИ + -
Калибришу се гас анализатори за континуална мерења у амбијенталном ваздуху следећих загађујућих гасова:
- азотних оксида
- сумпордиоксида
- угљенмоноксида
- приземног озона
Редовна калибрација гас анализатора врши се 2 пута годишње на терену, на свакој аутоматској станици у оквиру Државне мреже станица, а по потреби раде се и ванредне теренске калибрације. Такође након сваке поправке гас анализатора, они се калибришу у лабораторијским условима у оквиру Калибрационе лабораторије и затим враћају на станице. Калибрације се раде сагласно ЕУ и домаћој законској регулативи и обезбеђују тачне и поуздане резултате мерења
У Агенцији за заштиту животне средине се преко базе података за квалитет ваздуха даљински прати рад сваког гас анализатора у Државној мрежи станица, што омогућава перманентну проверу тачности и прецизности мерења. Приказ резултата мерења квалитета ваздуха можете пратити у реалном времену на амскв.сепа.гов.рс страници Агенције.