Активности



Изаберите кључну реч:

5. децембар - СВЕТСКИ ДАН ЗЕМЉИШТА
04.12.2019
Светски дан земљишта обележава се 5. децембра под слоганом "Зауставите ерозију земљишта - САЧУВАЈТЕ НАШУ БУДУЋНОСТ".
Сваких 5 секунди еродира се површина која је еквивалентна површини једног фудбалског терена. Ова алармантна чињеница потврђује потребу за подизањем свести кроз Светски дан земљишта о овом растућем проблему.
Ове године, бавећи се све већим изазовима управљања земљиштем, FAO кампања "Зауставите ерозију земљишта - САЧУВАЈТЕ НАШУ БУДУЋНОСТ" има за циљ подизање свести о важности одржавања здравих екосистема и људског благостања. Подстицањем људи широм света да се активно укључе у побољшање здравља земљишта, кампања такође има за циљ да унапреди и промовише профил здравог земљишта. Ако ускоро не реагујемо, ерозија ће алармантно угрозити плодност земљишта, што ће даље негативно утицати на глобалне залихе и сигурност хране.
Светски дан земљишта се обележава националним научним скупом "Еколошки значај органске материје у земљишту" који ће се одржати 5. децембра у Матици српској у Новом Саду. Представник Агенције за заштиту животне средине одржаће предавање на тему "Зависност садржаја органског угљеника у земљишту од начина коришћења земљишта и типа земљишта".
Састанак земаља чланица PRTR протокола
29.11.2019
У Женеви је 28. и 29. новембра одржан састанак земаља чланица PRTR протокола Економске комисије Уједињених нација. У раду овог Форума учествује и представник Агенције за заштиту животне средине, где је приказао активности које имају за циљ унапређење Националног регистра извора загађивања Републике Србије ради што ефикаснијег прикупљања, верификације и анализе података који се достављају у НРИЗ информациони систем.

Приказан је и постојећи систем Агенције за прикупљање података за наплату накнаде за загађивање и накнаде за посебне токове отпада. Присутни из других земаља су показали занимање за активности у успостављање Националног регистра у Србији и могућности примене у њиховим земљама.
Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2018. годину
20.11.2019
Влада Републике Србије је 31. октобра 2019. године донела Закључак којим се прихвата Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2018. годину који је припремила Агенција за заштиту животне средине.
Извештај даје приказ стања животне средине у Републици Србији у 2018. години на бази доступних података, што представља индиректно увид у остварење циљева и мера политике заштите животне средине који су дефинисани стратешким и планским документима, као што су Национални програм заштите животне средине и Национална стратегија одрживог развоја. Због тога је Извештај истовремено и основ за процену стања у овој области у наредном периоду. Оцена стања животне средине за 2018. годину базирана је, као и претходних година, на индикаторском приказу, а према тематским целинама из Националне листе индикатора заштите животне средине.
Извештај можете преузети овде.
Агенција за заштиту животне средине обележила 15 година рада
01.11.2019
Данас је свечаном академијом обележено 15 година рада Агенције за заштиту животне средине, која је окупила велики број гостију из земље и иностранства, са циљем сумирања и представљања постигнутих резултата Агенције и размене искустава у области заштите животне средине, трајних и одрживих решења за побољшање квалитета ваздуха и воде са гостима из земље и иностранства.
На свечаној академији као домаћин, прво се обратио директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић и поносно истакао да се Агенција у првих 15 година рада пласирала високо, како на домаћој, тако и на међународној сцени, са агенцијама, чији су буџети на десетине пута већи од буџета Агенције и захвалио се запосленима без којих тај успех, између осталог не би био могућ.
“Признање за наш рад долази из Европе. Имали смо част да нас је први пут посетио директор Европске агенције за заштиту животне средине и рекао да је наша земља спремна да буде чланица Европске агенције и пре него што наша земља постане део Уније", рекао је Радовић. Он је додао да данас наши стручњаци учествују раме уз раме са стручњацима из Европе на разним пројектима и партиципирају у разним радним групама, а да је опрема коју користимо хармонизована са европским стандардима.
“Трудили смо се да значај о животној средини приближимо обичном човеку и успели смо да покажемо колико је то важан део за све нас када говоримо о квалитету живота. Наша тема ће засигурно бити тема број један на агенди међународних институција, као и у нашим животима у времену које пред нама. Ми смо ту да наставимо да радимо и указујемо на ствари које су од важности за улагање у животну средину јер оно никада није трошак, већ је то улагање у нашу бољу будућност”, закључио је Радовић.
Такође, присутнима су се обратили и познати гости из иностранства, директор италијанског националног Института за заштиту животне средине и истраживање Лука Демикели и аутор чувеног бестселера Њујорк тајмса "Нека буде вода - израелско решење за свет коме недостаје вода" Сет Сигел.
“Србија може бити поносна што има овако модерну институцију - Агенцију за заштиту животне средине. Ми смо већ пре много година успоставили сарадњу између наших агенција, а недавно је у посети Србији био и наш министар за заштиту живитне средине и том приликом смо нашу сарадњу подигли на ниво владе. Овде не говоримо само о пријатељству, већ и о начину да успоставимо сарадњу и да каналишемо напоре и средства, како бисмо могли да управљамо великим пројектима у оквиру заштите животне околине”, истакао је Демикели.
“Србија и Агенција за заштиту животне средине треба да наставе вредно да раде као и до сад и да се баве заштитом животне средине. Поред тога, јако је битно да се као и са сваком кризом, бавите третманом отпадних вода, да се улаже једнако енергије и једнако финансија у овај проблем, јер то је свакако проблем који представља ризик по здравље становништва и људи”, рекао је Сет Сигел. Он је навео пример отпадних вода у Израелу, који није донео одлуку “јуче” да нешто уради, већ је то била генерацијска и друштвена одлика и да је током 70 година уложено је више милијарди долара у решавање тог проблема. “Израел је учинио све како би се изборио са тим проблемом и изградили су посебан инфраструктурни систем за прераду отпадних вода. Тиме су успели да 90 одсто отпадних вода сада могу да користе у пољопривреди”, навео је Сигел.
Информација о сајтовима који приказују
квалитет ваздуха у Републици Србији
24.10.2019
Грађанима целог света су преко интернета приступачни различити сајтови и апликације које приказују квалитет ваздуха у великом броју градова широм планете (као што је waqi.info, airvisual.com, getaircare.com, aqicn.org/map/world...), а све у циљу давања жељених информација. Већина ових апликација приказује индекс квалитета ваздуха на часовном нивоу за стотине градова на планети укључујући и градове у Србији, преузимајући податке са нашег сајта аутоматски, што не подлеже нашој контроли. Даља калкулација тим подацима ради рачунања различито дефинисаних индекса загађења је аутоматски процес тако да је ван наше провере. Због тог разлога упоређивање таквих индекса са подацима из нашег мониторинга може довести до заблуде корисника апликације. Не желећи да угрозимо било чије право избора коришћења неке апликације или сајта, наглашавамо да једино можемо бити одговорни за поузданост података који се налазе на нашем сајту на коме су приказани прелиминарни подаци аутоматског мониторинга квалитета ваздуха у реалном времену.
Важно је знати да не постоји дефинисана гранична вредност (ГВ) за сатне вредности суспендованих честица PM10 и PM2.5 ("најодговорнијих" полутаната за угрожавање здравља људи према светској здравственој организацији). Приказивање тренутног стања квалитета ваздуха у стотину градова је потенцијално потребно многим корисницима, као и метеоролошка прогноза, али прављење ранг листе на часовном нивоу није стручно нити методолошки оправдано због велике варијабилности концентрација, која се мења од сата до сата уз већ поменуто непостојање сатне ГВ.

Знајући да у једном граду концентрације загађујућих материја зависе не само од њихових емисија, него и од доба дана, годишњег доба, метео услова јасно је да је нелогично прављење ранг листа свакога сата великог броја градова који се налазе у 24 часовне зоне, на 2 хемисфере, различитим географским ширинама чак и за параметре који имају дефинисане сатне граничне вредности.
Ови индекси дефинитивно не представљају стање квалитета ваздуха у неком граду него само тренутни пресек-инсерт континуарног мониторинга полутаната у циљу давања информативне, а не и стручне оцене. За оцењивање је потребан низ података о концентрацијама на мерном месту током целе године, да би се израчунале средње годишње вредности полутанта и број прекорачења дневних ГВ.
Сви заинтересовани у циљу добијања поузданих информација могу посетити поред сајта Агенције www.amskv.sepa.gov.rs и сајт Европске агенције за животну средину (ЕЕА) као установе највишег нивоа у овој области у ЕУ и која пружа слику квалитета ваздуха у Европи у реалном времену. Овај сајт обједињује резултате мерења националних институција међу којима је и Агенција за заштиту животне средине Републике Србије, а резултати се могу видети ОВДЕ, док AQI приказ можете видети ОВДЕ.
Пројекат "Успостављање система управљања отпадом у приградским насељима Ужица и Тузле"
16.09.2019
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић присуствовао је званичном почетку реализације пројекта "Предграђа рециклирају - Успостављање система управљања отпадом у приградским насељима Ужица и Тузле" чија је вредност преко 700 хиљада евра, а финансира се средствима претприступне помоћи Европске уније. Носилац пројекта је Регионални центар за управљање отпадом "Дубоко" из Ужица, који ради од 2011. године.

Приликом отварања скупа, директор Радовић је указао да европска тенденција, али и да правна легислатива налаже да се отпад на депонијама максимално редукује.
"Концепт циркуларне економије који подразумева да сировина буде перманентно у употреби, захтева примарну селекцију, јер кроз њу се добија квалитетна сировина за рециклажну индустрију. Више сировина значи и нова радна места, а најважније је да на тај начин чистимо наше депоније и градове", нагласио је Радовић.
Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2018. године
30.08.2019
Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2018. године садржи анализу резултата мерења која су се спроводила у оквиру државне и локалних мрежа за мониторинг квалитета ваздуха, односно концентрације алергеног полена у Републици Србији. У Извештају је дата, сагласно постојећој важећој регулативи, једина званична оцена стања квалитета ваздуха у Републици Србији заснована на резултатима референтног аутоматског мониторинга сагласно чл. 21. Закона о заштити ваздуха, Уредби о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха ("Сл. гл. РС" бр.11/10 и 75/10), Уредби о утврђивању програма контроле квалитета ваздуха у државној мрежи ("Сл. гл. РС" број 58/11) и Уредби о утврђивању зона и агломерација ("Сл. гл. РС" бр. 58/11 и 98/12 ), као и на основу резултата мерења алергеног полена у ваздуху сагласно чл. 12. Закона о заштити ваздуха ("Сл. гл. РС" бр. 36/09 и 10/13).
Битни делови и констатације из овог Извештаја су садржани у Извештају о стању животне средине у Републици Србији за 2018. годину. Комплетан Годишњи Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2018. године можете преузети овде.
Шести Нацинални извештај Конвенције о биолошкој разноврсности
21.08.2019
Агенција за заштиту животне средине припремила је 6. Национални извештај према Конвенцији о биолошкој разноврсности УН. Извештај је припремљен према Аицхи циљевима Глобалног стратешког плана за биодиверзитет 2011-2020.

За израду извештаја развијено је преко 50 индикатора и студија случајева. У Анексу 1 извештаја налази се листа индикатора и студија случајева који су развијени и припремљени, са именима аутора и институција.

Агенција захваљује свим институцијама, колегеницама и колегама који су активно учествовали у припреми извештаја.

У наредном периоду Агенција ће припремити свеобухватни извештај радног назива “Биодиверзитет Србије - индикаторски приступ" и с тим у вези позивамо све заитересоване институције и појединце да узму учешће у припреми ове публикације.
Сарадња на регионалним пројектима
28.06.2019
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић и директор Грчког Националног центра за животну средину и одрживи развој Петрос Варелидис, потписали су у Атини Меморандум о разумевању.
Меморандумом су дефинисане теме будуће сарадње, јачање капацитета и размена искустава ове две институције, као и заједничко учествовање у регионалним и европским пројектима.
Ова сарадња проистекла је на основу кровног меморандума који су недавно потписали Министарство заштите животне средине Републике Србије и Грчке.
Нови извештаји
24.06.2019
Агенција за заштиту животне средине је припремила извештаје везане за управљање амбалажом и амбалажним отпадом, посебним токовима отпада и пластичним кесама за 2018. годину.
Извештај о управљању амбалажом и амбалажним отпадом можете преузети овде.
Извештај о посебним токовима отпада можете преузети овде.
Извештај о пластичним кесама можете преузети овде.