Активности



Изаберите кључну реч:

Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2012. годину
24.12.2013

Влада Републике Србије је донела 20. децембра 2013. године Закључак (број 05-353-10619/2013) којим се прихвата Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2012. годину који је припремила Агенција за заштиту животне средине.
Извештај о стању животне средине представља базични документ из области заштите животне средине у Републици Србији и даје основни приказ стања животне средине у држави. Он се израђује на основу доступних података о стању појединих области на које се односи заштита животне средине. Извештај омогућава и доношење мера које треба спровести у наредном периоду у циљу побољшања стања. На овај начин Извештај о стању животне средине постаје важан алат у планирању политике заштите животне средине, као и показатељ потребе уградње принципа и начела заштите животне средине у развојне и стратешке документе других секторских политика, као што је индустрија, пољопривреда, енергетика и друге.
Информација о пријему у Амбасади Краљевине Норвешке 10.12.2013.
11.12.2013
Дана 10.12.2013. у Амбасади Краљевине Норвешке је одржан пријем поводом потписивања уговора за пројекте које додељује Краљевина Норвешка, коме су присуствовали његова екселенција амбасадор Норвешке Нилс Рагнар Камсваг, његова екселенција Шеф делегације Европске Уније Мајкл Девенпорт, директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић, директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић, као и бројни представници невладиних организација.
Србија тежи да постане модерна Европска држава и пуноправни члан Европске Уније. Норвешка наставља да помаже поједине секторе са циљем њиховог развоја и хармонизовања са стандардима Европске Уније. У области заштите животне средине, једне од најбитнијих у процесу придруживања ЕУ, Краљевина Норвешка активно учествује у дизању нивоа институција у Републици Србији.
Краљевина Норвешка је, између осталих, подржала и пројекат "Праћење токова отпада у Србији". Значајан пројекат који ће изменити слику мониторинга токова отпада у Србији, од стварања отпада па до поновног коришћења, од увоза до извоза отпада. Пројекат има за циљ да најсавременијим решењем унапреди проток информација везаних за отпад између државних институција, локалне самоуправе као и привредних субјеката.
Вредност донације је 929,650 еура.
Агенција за заштиту животне средине изражава најдубљу захвалност Краљевини Норвешке, која је препознала потребу за оваквим решењем, као и нашу посвећеност при изради овако значајних пројеката.
Пројекат Алергене врсте биљака у нашој околини
09.12.2013
Од септембра месеца започела је сарадња Агенције за заштиту животне средине, Фармацеутско физиотерапеутске школе и Природњачког музеја у оквиру пројекта - Алергене врсте биљака у нашој околини.
На реализацији пројекта учествоваће испред Агенције, Мирјана Митровић и Ана Љубичић, др Марко Несторовић (виши кустос Природњачког музеја), мр фарм. Смиљана Соларов (проф. школе), мр др сц. мед. Горана Шовљански (Градски завод за болести плућа и туберкулозу). Пројекат је подржао директор Агенције Филип Радовић.
Тим поводом су 18.11.2013. ученици Фармацеутско физиотерапеутске школе посетили Агенцију где су се упознали са методологијом идентификације и концентрације алергеног полена као и са изгледом свих поленових зрна. На стручном предавању усклађеном узрасту, ученицима је објашњено и показано како изгледа семплер за полен, морфологија зрна, подела алергених биљака, сезонска динамика цветања алергених биљака као и календар алергених биљака.
Овакав облик интерактивног рада са ученицима ће се наставити и следеће године са почетком сезоне цветања биљака.
Учешће Агенције на скупу ENVIROBANAT 2013
06.09.2013
На позив организатора представници Агенције одржали предавање и учествовали у раду скупа ENVIROBANAT 2013, одржаног у Зрењанину - Ечка 05 септембра 2013. године. Скуп је део IPA пројекта прекограничне сарадње Србија-Румунија SUSTAINABLE DEVELOPMENT OF AN RESEARCH CENTER IN BANAT REGION AND DANUBE FLOW AREA THROUGH SCIENTIFIC RESEARCH AND ENVIRONMENTAL SIMULATION TOOLS TO ASSES AND EVALUATE POTENTIAL THREATS. Представник Агенције Тихомир Поповић, начелник Одељења за контролу квалитета ваздуха, презентовао је рад стручњака Агенције "КВАЛИТЕТ ВАЗДУХА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ 2011. И 2012."
Представници Агенције су, одговарајући на питања партиципаната, пружили додатне информације из делокруга рада Агенције и учествовали у дискусијама у вези проблематике математичког моделирања распростирања полутаната.
Подаци из мреже за аутоматски мониторинг квалитета ваздуха прилагођени за приказ на мобилним уређајима
15.08.2013
За приказ података из мреже за аутоматски мониторинг квалитета ваздуха од сада можете користити и страницу прилагођену за приказ на мобилним уређајима ("smart" телефонима и таблетима). Апликација приказује последње средње часовне осмотрене вредности. Апликацији можете приступити на: http://www.sepa.gov.rs/ams/smart/vazduh.php
Слив Колубаре на мапи света
15.07.2013
Угледни светски издавач Lambert academic publishing - Germany објавио је публикацију Modeling and Assessment of Diffuse Water Pollution Load - Principles and application.
Ово је проширено и допуњено српско издање које је презентовано 26. марта 2013. у оквиру пројекта "Побољшање система за процену дифузног загађења вода у Србији" (An improved system for assessment of water pollution from diffuse sources in Serbia) реализованог на основу билатералног програма сарадње између Агенције за заштиту животне средине Републике Србије и Агенције за заштиту животне средине Шведске.
Српско издање можете преузети овде.
Директор Агенције за заштиту животне средине у разговору са новинарима листа "Политика"
01.07.2013
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић је са новинарима листа "Политика", осим о проблемима са обреновачким пепелом, разговарао и о осталим "црним тачкама" које су потенцијална опасност за животну средину у Републици Србији.
Комплентан чланак можете прочитати на овом линку: http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Srbija-razgovara-Ekoloska-slika-i-prilika.sr.html
www.politika.rs
Информација о прекорачењу ПМ10 у Обреновцу дана 24.06.2013. год.
25.06.2013
Дана 24.06. инструменти Агенције за заштиту животне средине који континуално мере садржај загађујућих материја у ваздуху регистровали су пораст концентрације суспендованих честица PM10. Раст концентрација почео је у 15.30 и трајао је до 17.30 тако да су средње сатне концентрације ове загађујуће материје у 16 сати износиле 674 µg/m3, у 17 сати износиле максималних 893 µg/m3, а у 18 сати дошло је до пада сатне концентрације на 349 µg/m3 да би у 19 сати у потпуности се нормализовао ниво суспендованих честица тј. био је 7 µg/m3 (микрограма по кубном метру).
О прекорачењима на сатном нивоу не може се говорити зато што те границе не постоје ни у Србији нити игде у свету али може се констатовати да је овај тросатни пораст довео до пораста средње дневне вредности и њеног прекорачења јер је дневна вредност била 95 µg/m3 што је готово дупло већа вредност од дозвољене која је дефинисана Уредбом о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха и износи 50 μg/m3.
Оваквих прекорачења дневних вредности у Обреновцу је у 2012. години било 101 , у 2011. чак 186, а број дозвољених прекорачења у току године је 35 дана. У овој години је до сада било 46 прекорачења.