Активности



Изаберите кључну реч:

Поново започета аутоматска мерења квалитета ваздуха у Радинцу
17.12.2021
Директор Агенције за заштиту животне средине, др Срђан Лалић и директор за техничке послове Железаре HBIS SERBIA, г-дин Зхао Каиxинг, потписали су данас Уговор о донаторству којим се Агенцији предаје аутоматска станица за мерење квалитета ваздуха у насељу Радинац (Смедерево) које се налази у непосредној близини Железаре. Нова станица биће саставни део мреже аутоматских станица у оквиру државног мониторинга квалитета ваздуха који спроводи Агенција, а у складу са Уредбом о утврђивању Програма контроле квалитета ваздуха у државној мрежи.
Град Смедерево овим ће имати три аутоматске мерне станице које прате квалитет ваздуха. Аутоматска станица за мерење квалитета ваздуха у Радинцу постојала је до 2012. године. Мерења суспендованих честица обновљена су почетком 2020. године, а од данас поново ће моћи да се прате концентрације загађујућих материја на сатном нивоу. Нова станица садржи анализаторе за праћење концентрација сумпор-диоксида (SO2), азот-диоксида (NO2), озона (O3), угљен-моноксида (CO) и суспендованих честица (PM10/PM2.5). На станици ће се пратити и метеоролошки подаци а остаће такође и мануелна мерења суспендованих честица како би се и даље анализирала присутност тешких метала у њима.
Пуштање станице у рад допринеће праћењу стања животне средине, односно квалитета ваздуха у непосредној близини индустрије што је веома значајно како би могло адекватно и правовремено да се реагује у случају неког акцедента и повишених концентрација опасних по здравље људи.
HBIS SERBIA постављањем аутоматске мерне станице представља позитиван пример другим компанијама које такође у оквиру своје делатности имају тешку индустрију. На овај начин биће у могућности да превасходно себе контролишу али и транспарентно прикажу квалитет ваздуха околине фабричког комплекса.
Агенција за заштиту животне средине спроводи мерења квалитета ваздуха на 38 места широм земље, а станицом у Радинцу ојачаће државни мониторинг што ће допринети квалитетнијој слици стања квалитета ваздуха у Републици Србији.
Одбор за заштиту животне средине Народне скупштине усвојио Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2020. годину
14.12.2021
13. децембра 2021. године, на седници Одбора за заштиту животне средине Народне скупштине Републике Србије, разматран је Извештај о стању животне средине у 2020. години који је припремила Агенција за заштиту животне средине.
Седницом је председавао председник Одбора проф. др Љубинко Ракоњац. Поред посланика, чланова Одбора за заштиту животне средине, седници су присуствовали и представници Агенције за заштиту животне средине на челу са директором др Срђаном Лалићем, представница ресорног министарства, помоћник министра Александра Имширагић Ђурић и чланови Зелене столице као представници невладиног сектора.
Извештај је након уводног излагања директора, др Срђана Лалића, детаљно представила помоћница директора др Тамара Перуновић Ћулић, која је говорила о свакој тематској целини животне средине посебно. Извештај даје приказ стања животне средине у наведеном периоду и омогућује увид у остварење циљева и мера политике заштите животне средине који су дефинисани стратешким и планским документима.
Чланови Одбора једногласно су усвојили Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2020. годину. Извештај можете погледати ОВДЕ
Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2020. годину
22.09.2021
Влада Републике Србије је 9. септембра 2021. године усвојила Закључак којим се прихвата Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2020. годину који је припремила Агенција за заштиту животне средине.
Извештај даје приказ стања животне средине у Републици Србији у 2020. години и омогућује увид у остварење циљева и мера политике заштите животне средине који су дефинисани стратешким и планским документима. Извештај показује да су постепене промене довеле до напретка у појединим областима, али испуњење дугорочних циљева постављених како на националном, тако и на регионалном и глобалном нивоу, захтева хитност реакција у циљу суочавања са великим еколошким изазовима. Оцена стања животне средине за 2020. годину базирана је, као и претходних година, на индикаторском приказу, а према тематским целинама из Националне листе индикатора заштите животне средине.
Извештај можете преузети ОВДЕ.
Међународни дан чистог ваздуха за плаво небо
07.09.2021
Пратећи све веће интересовање међународне заједнице за чист ваздух и наглашавајући потребу да се уложе додатни напори за побољшање квалитета ваздуха ради заштите здравља људи, Генерална скупштина Уједињених нација прогласила је 7. септембар Међународним даном чистог ваздуха за плаво небо.
Прошле године покренут је први Међународни дан чистог ваздуха за плаво небо са темом "Чист ваздух за све".
Тема овогодишњег Међународног дана чистог ваздуха за плаво небо је "Здрав ваздух, здрава планета" која наглашава здравствене ефекте загађења ваздуха, посебно током пандемије COVID-19. Циљ је дати приоритет потреби за здравим ваздухом за све, а обухватити и друга критична питања као што су климатске промене, здравље људи и планете, као и циљеве одрживог развоја.
У нашој земљи Агенција за заштиту животне средине врши мониторинг квалитета ваздуха на националном нивоу, а постојећи мониторинг проширује у циљу добијања поузданих информација о нивоу загађености на целој територији Републике Србије. Подаци о квалитету ваздуха који се достављају Агенцији од стране свих институција које врше мерења квалитета ваздух у оквиру државне и локалних мрежа станица анализирају се, користе за оцену стања квалитета ваздуха и публикују у Годишњем извештају о стању квалитета ваздуха у Републици Србији. Резултати мониторинга доступни су јавности у реалном времену на сајту Агенције (http://www.amskv.sepa.gov.rs/stanicepodaci.php) али и на сајту Европске Агенције за животну средину (https://aqportal.discomap.eea.europa.eu/products/data-viewers/utd-viewer/) као и у годишњим извештајима међународних програма мониторинга попут EMEP програма (European Monitoring and Evaluation Programme).
Званично обележавање другог Међународног дана чистог ваздуха за плаво небо одржаће се у Најробију, Њујорку и Бангкоку.
Званична web страница Међународног дана чистог ваздуха за плаво небо је: https://www.cleanairblueskies.org/.
Аутоматска мерења квалитета ваздуха у Пироту
25.08.2021
Данас је у Пироту пуштена у рад аутоматска станица за мерење квалитета ваздуха. Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић и градоначелник града Пирота мр Владан Васић потписали су уговор о примопредаји станице на употребу и коришћење Агенцији за заштиту животне средине, која ће се старати о станици и информисати јавност о резултатима мерења путем свог сајта www.amskv.sepa.gov.rs.
На станици ће се за сада вршити мерења суспендованих честица PM10/PM2.5 и сумпор-диоксида.
Важно обавештење
09.08.2021
У складу са погоршаном епидемиолошком ситуацијом НРИЗ подршка ће у наредном периоду радити искључиво преко мобилних телефона.
За сва ваша питања НРИЗ подршка ће бити доступна на адреси електронске поште:
као и на следећим бројевима телефона:
  • 064/8348625
  • 064/8348643
  • 064/8348622
  • 064/6592390
Извештај о економским инструментима за заштиту животне средине у Републици Србији за 2019. годину
06.08.2021
Агенција за заштиту животне средине је припремила Извештај о економским инструментима за заштиту животне средине у Републици Србији за 2019. годину, у ком су приказани примењени економски инструменти на бази доступних званичних података државних институција и стручних организација. Извештај је намењен креаторима политика, стручним и научним радницима, као и ширем кругу заинтересоване јавности. Извештај можете преузети ОВДЕ
Уводна радионица пројекта "Јачање националних капацитета за процену ризика од дифузног загађења пољопривредног земљишта"
09.07.2021
У уторак, 6. јула, одржана је уводна радионица пројекта "Јачање националних капацитета за процену ризика од дифузног загађења пољопривредног земљишта" који спроводи Организација уједињених нација за храну и пољопривреду (FAO) у сарадњи са Министарством заштите животне средине, Агенцијом за заштиту животне средине. Пројекат ће се реализовати у периоду јун 2021 - децембар 2022. године. Главни циљ пројекта је повећање националних капацитета за управљање дифузним загађењем земљишта у Републици Србији у циљу заштите животне средине и промовисања одрживе пољопривредне производње.
Радионица је окупила представнике министарстава, научних и стручних организација, локалне управе, саветодавне службе, кориснике земљишта и друге заинтересоване стране који раде на темама везаним за земљиште, како би разговарали о питањима од посебног интереса за заштиту животне средине, попут загађења земљишта и утицаја неприкладних пољопривредних пракси на стање земљишта и шире. Учесници скупа упознати су са пројектним циљевима и планираним активностима.
Нова Android апликација POLEN SRBIJA
07.07.2021
Агенција за заштиту животне средине припремила је нову апликацију за мобилне телефоне (Android), о концентрацији и врсти алергеног полена у ваздуху. Апликација пружа информације о алергеном полену на свим мерним местима у Републици Србији која су у оквиру мониторинга Агенције за заштиту животне средине. У последњој колони налази се приказ тенденција промене концентрације свих присутних врста у текућој недељи из разлога што се ради о мануелној методи. Тендеција обухвата дугогодишња искуства о биологији биљака као и утицај прогнозираних метеоролошких параметара.
Помоћу апликације, грађани сада могу да прате информације везане за алергени полен и преко својих телефона и на тај начин ускладе своја кретања, терапије и побољшају свој квалитет живота. Овом апликацијом Агенција за заштиту животне средине се одазвала захтеву великом броју заинтересованих грађана наше земље а и туриста који доласком у нашу земљу желе информацију о присутности алергеног полена.
Апликација се може преузети преко Google Play продавнице под називом POLEN SRBIJA
САОПШТЕЊЕ
25.06.2021

Поводом чланка објављеног у дневном листу "Политика" у коме се износе непроверене информације о престанку мерења квалитета ваздуха у Смедереву, окарактеришући престанак као "напрасни", саопштавамо да је информација о разлогу привременог прекида мерења суспендованих честица PM10/PM2.5 дата на сајту на коме се подаци и објављују и то на насловној страни портала изнад менија као и у делу Информације на истом порталу http://www.amskv.sepa.gov.rs.
Као што се у Информацијама и наводи, разлог прекида мерења је редован сервис и калибрација инструмената за мерење суспендованих честица PM10/PM2.5 на станицама Београд-Мостар, Обреновац-Центар, Смедерево-Центар и Косјерић. Управо због значаја мерења ових загађујућих материја и важности информисања јавности о резултатима мерења, Агенција редовне сервисе и калибрације врши у топлој половини године када је оптерећење приземног слоја атмосфере овим материјама мање. У наредном периоду планирано је искључење и других инструмената из истог разлога о чему ће јавност бити информисана на исти начин.