Активности



Изаберите кључну реч:

Састанак представника Агенције у Ужицу
поводом загађења ваздуха у овом граду
18.12.2014
У Ужицу је јуче одржан састанак представника Агенције за заштиту животне средине, на челу са директором и чланова градске управе Ужица, представника Завода за јавно здравље и невладиним сектором поводом енормног нивоа загађености ваздуха у овом граду.
Агенција је на састанку, и поред недостајућих ресурса, понудила ванредно ангажовање на успостављању прогнозе периода повећаног загађења ваздуха. Такође је констатовано да се тиме неће отклонити узроци емисија загађујућих материја, а то је око 12000 индивидуалних ложишта на чврста горива и мазут, као и топлане које још нису гасификоване. Представници Агенције су челнике Ужица обавестили о могућем финансирању дуготрајног решења загађења акумулације Врутци из специјалних фондова ЕУ, а преко партнера Агенције за животну средину из Лођског војводства и Европског регионалног центра за екохидрологију Пољске академије наука из Лођа. За укључење Ужица у овај пројекат неопходна је брза реакција градске власти ради успостављања партнерског односа са донаторима.
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ПРЕДУЗЕЋИМА КОЈА ИЗВЕШТАВАЈУ
12.12.2014
Због све већег броја злоупотреба од стране трећих лица која се представљају да испуњавају обавезе у име правних лица која имају обавезу извештавања ка Одељењу Националног регистра извора загађивања - Агенције за заштиту животне средине, уводе се рестрикције у давању информација везаних за тарифне ставове увезених производа.
Убудуће ће се ови подаци давати ИСКЉУЧИВО на основу писменог захтева правног лица које је увозило производе који подлежу достављању извештаја.
Захтев се подноси на меморандуму предузећа, прописно потписано и оверено печатом, са бројем факса и e-mail адресом.
Захтев се доставља писмено на адресу:
Агенција за заштиту животне средине Руже Јовановића 27а, 11160 Београд.
ВОДА И ЗДРАВЉЕ
08.12.2014
У организацији Министарства здравља, Министарства пољопривреде и заштите животне средине и Агенције за заштиту животне средине и уз подршку Канцеларије Светске здравствене организације за Србију (WHO Serbia) у Београду се одржавају две радионице, "NATIONAL WORKSHOP ON THE UNECE - WHO/EUROPE PROTOCOL ON WATER AND HEALTH FOR SERBIA" (9. децембра 2014, Палата Србија) и "GLOBAL MONITORING WORKSHOP 2014" (10. и 11. децембра 2014, Палата Србија).
ПРВА радионица је "Протокол о води здрављу за Србију". Ова радионица има за циљ упознавање са обавезујућим међудржавним уговором иницираним од стране Европске економске комисије при Уједињеним нацијама (UNECE) и Светске здравствене организације (WHO). Србија је једна од земаља потписница овог Протокола кога је ратификовала у јануару 2013. године.
Ради предузимања мера и активности значајних за спровођење "Протокола о води и здрављу" представници Министарства здравља, Министарства пољопривреде и заштите животне средине и Агенције за заштиту животне средине у овом телу израдили су монографију "Спровођење протокола о води здрављу у Републици Србији - анализа стања". Монографију можете преузети овде. На овој радионици заинтересованим странама представници WHO/Europe, UNECE и аутори монографије представиће концепт интегралног приступа смањења загађења, одржавања и обнављања водних ресурса у функцији заштите људског здравља.
ДРУГА радионица је "Global Analysis and Assessment of Sanitation and Drinking Water" (GLAAS) и преглед података за Србију. Овај концепт је иницијатива Уједињених Нација коју спроводи Светска здравствена организација (WHO). GLAAS извештаји објављују се сваке две године и обухватају процену законодавства, инвестиција у новцу и људским ресурсима, степен иностране помоћи, као и утицај свих ових фактора на пружање услуга и спровођење активности у области водоснабдевања, каналисања и промоције санитарно-хигијенских услова. Извештај GLAAS за 2014. обухвата податке за 94 земље и први пут од 2008. од када се објављује и податке за Србију. У реализацији овог упитника је учествовао и представник Агенције за заштиту животне средине. Овогодишњи The UN-Water GLAAS 2014 Report са подацима за Србију можете преузети овде.
Преко 5800 прекршајних пријава против предузећа
која нису доставила извештаје Агенцији за заштиту животне средине
03.12.2014
Агенција за заштиту животне средине је доставила преко 5800 захтева за покретање прекршајног поступка против предузећа која нису испунила своју обавезу извештавања према Националном регистру извора загађивања Прекршајним судовима у Србији.
Захтеви су достављени против предузећа која спадају у велике изворе загађивања животне средине, оператере на депонијама, оператере постројенја за поновно искоришћенје отпада, као и предузећа која производе и увозе производе који након употребе постају посебни токови отпада.
Отворен састанак билатералног скрининга за Поглавље 27 - животна средина и климатске промене
18.11.2014
Јуч?е, 17.11.2014. у Бриселу је отворен састанак билатералног скрининга Републике Србије са Европском Комисијом који ће трајати до 21. новембра.
Делегација Републике Србије ће представити тренутно стање у погледу транспозиције и имплементације ЕУ прописа из области заштите животне средине и климатских промена, као и планове у процесу достизања потпуне усклађености са ЕУ законодавством. Представници Агенције за заштиту животне средине имају активно учешће на овом састанку.
Поглавље 27 представља најсложеније и најзахтевније поглавље јер се трећина целокупног законодавства које Република Србија треба да усклади са ЕУ односи на животну средину.
Меморандум о сарадњи
23.10.2014
Председник Националног савета ромске националне мањине проф Витомир Михајловић и директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић су потписали у Београду 21.10.2014. године Меморандум о сарадњи између Националног савета ромске националне мањине и Агенције за заштиту животне средине на пољу унапређења положаја припадника ромске националне мањине и заштите животне средине у Републици Србији.
Извештај ЕК о напретку за Србију за 2014
08.10.2014
Европска комисија је данас објавила Извештај о напретку за Србију за 2014. годину .
У поглављу 27 који се односи на област заштите животне средине и климатских промена наводи се да је остварен известан напредак и да Србија показује да су приоритети у овој области почели да се решавају.
Као и у претходним годишњим извештајима Европске комисије, и у овом је поновљено како Србија добро сарађује са Европском агенцијом за животну средину у оквиру Европске мреже за информације и посматрање (ЕИОНЕТ), што се види у нивоу комплетности достављања података. На овај начин је истакнут рад Агенције за заштиту животне средине која имајући улогу фокалне организације за сарадњу са ЕЕА, а у сарадњи са партнерским институцијама, овај процес успешно координира и одржава ниво извештавања на високом нивоу.
Отворен састанак експланаторног скрининга
за Поглавље 27 - Животна средина
15.09.2014
Данас, 15.9.2014, у Бриселу, Белгија, отворен је састанак експланаторног скрининга Републике Србије са Европском Комисијом. На састанку се разматра целокупна европска легислатива у области животне средине чиме се практично стварају услови за отварање преговора у поглављу 27 - Животна средина.
Агенција за заштиту животне средине активно учествује на овом састанку, посебно имајући у виду да је улога Агенције као имплементационе институције у многим областима од значаја за процес преговора у области заштите животне средине.
Извештај са прогнозом алергеног полена на RTV Studio B
08.08.2014
Агенција за заштиту животне средине је остварила сарадњу са телевизијом Studio B у оквиру информисања грађана о алергеном полену.
Свакодневно се на овој телевизији, у краткој форми под називом "Прогноза алергеног полена", може видети информација о стању алергеног полена у претходној седмици као и прогноза за текућу, која се израђује на основу најављених временских прилика и досадашњег искуства у праћењу овог природног загађивача.
Процена штете настале услед поплава
18.07.2014
Влада Републике Србије је спровела процену штете и губитака насталих услед катастрофалних поплава у 2014. години, као и финансијских потреба за спровођење опоравка и реконструкције. Европска унија, Уједињене нације и Светска Банка су пружили финансијску и стручну подршку спровођењу процене.
Процес процене је покренут 9. јуна, а завршен 10. јула 2014. године. Агенција за заштиту животне средине је била координатор у изради процене штете у сектору животне средине. Извештај је представљен на донаторској конференцији у Бриселу 16. јула 2014. године. Извештај о процени штете од поплава можете преузети овде.