Активности



Изаберите кључну реч:

Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2018. годину
20.11.2019
Влада Републике Србије је 31. октобра 2019. године донела Закључак којим се прихвата Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2018. годину који је припремила Агенција за заштиту животне средине.
Извештај даје приказ стања животне средине у Републици Србији у 2018. години на бази доступних података, што представља индиректно увид у остварење циљева и мера политике заштите животне средине који су дефинисани стратешким и планским документима, као што су Национални програм заштите животне средине и Национална стратегија одрживог развоја. Због тога је Извештај истовремено и основ за процену стања у овој области у наредном периоду. Оцена стања животне средине за 2018. годину базирана је, као и претходних година, на индикаторском приказу, а према тематским целинама из Националне листе индикатора заштите животне средине.
Извештај можете преузети овде.
Информација о сајтовима који приказују
квалитет ваздуха у Републици Србији
24.10.2019
Грађанима целог света су преко интернета приступачни различити сајтови и апликације које приказују квалитет ваздуха у великом броју градова широм планете (као што је waqi.info, airvisual.com, getaircare.com, aqicn.org/map/world...), а све у циљу давања жељених информација. Већина ових апликација приказује индекс квалитета ваздуха на часовном нивоу за стотине градова на планети укључујући и градове у Србији, преузимајући податке са нашег сајта аутоматски, што не подлеже нашој контроли. Даља калкулација тим подацима ради рачунања различито дефинисаних индекса загађења је аутоматски процес тако да је ван наше провере. Због тог разлога упоређивање таквих индекса са подацима из нашег мониторинга може довести до заблуде корисника апликације. Не желећи да угрозимо било чије право избора коришћења неке апликације или сајта, наглашавамо да једино можемо бити одговорни за поузданост података који се налазе на нашем сајту на коме су приказани прелиминарни подаци аутоматског мониторинга квалитета ваздуха у реалном времену.
Важно је знати да не постоји дефинисана гранична вредност (ГВ) за сатне вредности суспендованих честица PM10 и PM2.5 ("најодговорнијих" полутаната за угрожавање здравља људи према светској здравственој организацији). Приказивање тренутног стања квалитета ваздуха у стотину градова је потенцијално потребно многим корисницима, као и метеоролошка прогноза, али прављење ранг листе на часовном нивоу није стручно нити методолошки оправдано због велике варијабилности концентрација, која се мења од сата до сата уз већ поменуто непостојање сатне ГВ.

Знајући да у једном граду концентрације загађујућих материја зависе не само од њихових емисија, него и од доба дана, годишњег доба, метео услова јасно је да је нелогично прављење ранг листа свакога сата великог броја градова који се налазе у 24 часовне зоне, на 2 хемисфере, различитим географским ширинама чак и за параметре који имају дефинисане сатне граничне вредности.
Ови индекси дефинитивно не представљају стање квалитета ваздуха у неком граду него само тренутни пресек-инсерт континуарног мониторинга полутаната у циљу давања информативне, а не и стручне оцене. За оцењивање је потребан низ података о концентрацијама на мерном месту током целе године, да би се израчунале средње годишње вредности полутанта и број прекорачења дневних ГВ.
Сви заинтересовани у циљу добијања поузданих информација могу посетити поред сајта Агенције www.amskv.sepa.gov.rs и сајт Европске агенције за животну средину (ЕЕА) као установе највишег нивоа у овој области у ЕУ и која пружа слику квалитета ваздуха у Европи у реалном времену. Овај сајт обједињује резултате мерења националних институција међу којима је и Агенција за заштиту животне средине Републике Србије, а резултати се могу видети ОВДЕ, док AQI приказ можете видети ОВДЕ.
Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2018. године
30.08.2019
Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2018. године садржи анализу резултата мерења која су се спроводила у оквиру државне и локалних мрежа за мониторинг квалитета ваздуха, односно концентрације алергеног полена у Републици Србији. У Извештају је дата, сагласно постојећој важећој регулативи, једина званична оцена стања квалитета ваздуха у Републици Србији заснована на резултатима референтног аутоматског мониторинга сагласно чл. 21. Закона о заштити ваздуха, Уредби о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха ("Сл. гл. РС" бр.11/10 и 75/10), Уредби о утврђивању програма контроле квалитета ваздуха у државној мрежи ("Сл. гл. РС" број 58/11) и Уредби о утврђивању зона и агломерација ("Сл. гл. РС" бр. 58/11 и 98/12 ), као и на основу резултата мерења алергеног полена у ваздуху сагласно чл. 12. Закона о заштити ваздуха ("Сл. гл. РС" бр. 36/09 и 10/13).
Битни делови и констатације из овог Извештаја су садржани у Извештају о стању животне средине у Републици Србији за 2018. годину. Комплетан Годишњи Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2018. године можете преузети овде.
Извештај ЕЕА о приоритетним токовима података
10.04.2019
Европска агенција за животну средину (ЕЕА) је данас објавила коначне резултате оцењивања активности земаља чланица и сарадница у оквиру процеса достављања Приоритетних токова података. Ова активност, која се одвија на годишњем нивоу, подразумева достављање националних скупова података о стању животне средине (квалитет ваздуха и вода, заштићена подручја, емисије, итд.).
У оцењивању за 2018. годину Република Србија је остварила скор од 93% чиме се нашла на 13 месту од 39 европских земаља које учествују у процесу. Све податке је обрадила и припремила Агенција за заштиту животне средине у сарадњи са другим националним институцијама.
Више о томе можете погледати на:
https://www.eionet.europa.eu/dataflows/2018
Информација поводом вести објављене у медијима да је Београд 31.01.2019. у 8 сати био најзагађенији град на свету
01.02.2019
На основу резултата државног мониторинга квалитета ваздуха 31.01.2019. године у поменутом временском интервалу (8 сати), максимална забележена средња часовна концентрација PM10 на станици Београд - Стари град (81.1 µg/m3) била је премашена у Нишу (на 1 станици), а кад је у питању PM2.5 на обе станице у Нишу, као и у Ваљеву.
С обзиром да су за рачунање поменутог индекса на сајту https://www.airvisual.com/ коришћени подаци - вредности са аутоматских станица из Државне мреже за квалитет ваздуха у надлежности Агенције, а да се на дијаграмима виде само у термину 07 UTC (8 сати по локалном времену) екстремно високе вредности PM10 и PM2.5 које нису резултат мерења (када се пореди табела и дијаграми у наставку текста), недвосмислено се закључује да је констатација да је Београд јуче био најзагађенији град на свету по квалитету ваздуха нетачна јер је узрокована погрешним параметрима.
Комплетну информацију можете видети ОВДЕ .