Архива




Директор Агенције Момчило Живковић званично пустио у рад АМС за мониторинг квалитета ваздуха у Кикинди
16.12.2010
Директор Агенције Момчило Живковић је 10. децембра 2010. године званично отворио и пустио у рад аутоматску станицу за контолу квалитета ваздуха у Кикинди. Ово је једна од 28 станица које је донирала Европска Унија, а које су у склопу државног система мониторинга праћења квалитета ваздуха на територији Републике Србије. Податке са станице могуће је пратити на Web site-u Agencije.
Истовремено, директор је са стручним тимом Агенције представио важност праћења мониторинга алергеног полена у атмосфери како би се следеће године и овај град укључио у систем праћења овог природног загађивача.
Постављена и активирана аутоматска станица за праћење квалитета ваздуха АМСКВ Обреновац - центар
06.12.2010
Агенција за заштиту животне средине је, после спроведене процедуре јавне набавке, пустила у пробни рад АМСКВ Обреновац - центар. Подаци са ове станице доступни су кроз коришћење Web апликација за приказ података из Државне мреже за аутоматски мониторинг квалитета ваздуха.
Сагласно новом Закону о заштити ваздуха и ЕУ Директиви 2008/50/ЕЦ на овој станици ће се континуирано пратити следећи параметри квалитета ваздуха: Сумпор диоксид (SO2), Укупни азотни оксиди (NOx), Азот моноксид (NO), Азот диоксид (NO2), Угљен моноксид (CO), Озон (O3), Бензен-Толуен-Ксилен (BTX), Суспендоване честице (PM10, PM 2.5, PM 1) као и метеоролошки парамтери: брзина ветра, правац ветра, температура ваздуха, релативна влажност ваздуха и атмосферски притисак.
Планира се да се у програм рада АМСКВ Обреновац - центар укључи и одређивање садржаја тешких метала у суспендованим честицама.
Финансијска средства за набавку аутоматских анализатора, пратеће опреме и контејнера за смештај опреме обезбедио је Фонд за заштиту животне средине Републике Србије. Припрему локације и напајање електричном енергијом обезбедили су органи локалне самоуправе.
European Environment State and Outlook Report - SOER 2010
30.11.2010
Данас је у Европском парламенту у Бриселу званично објављен Извештај о стању и перспективи животне средине у Европи - 2010 ("European Environment State and Outlook Report - SOER 2010"). Европска Агенција за животну средину (ЕЕА) израђује овакав извештај сваких пет година. У његовој изради је, по први пут, учествовала и Агенција за заштиту животне средине Републике Србије кроз достављање 8 прилога и то: Профил земље, Национална прича, Ублажавање климатских промена, Коришћење земљишта, Заштита природе и биодиверзитет, Отпад, Квалитет вода, Загађење ваздуха. Учешћем у SENSE (Shared European and National State of the Environment) пројекту који је практична примена SEIS-a (Shared Environment Information System), концепта ЕЕА о дељеном информационом систему животне средине Србија је кроз израду Националног портала за извештавање ка ЕЕА постала једна од 13 земаља која је остварила достављање прилога за SOER коришћењем најновијих информационих технологија.
Конференција "Животна средина у Србији - Извештај о стању у 2009. години"
22.11.2010
Конференција "Животна средина у Србији - Извештај о стању у 2009. години" одржана је у Београду 25. и 26.11.2010. године у организацији Агенције за заштиту животне средине и уз подршку USAID Agribusiness Project-a. Овде можете преузети Дневни ред конференције.
На Конференцији је јавно представљен годишњи Извештај о стању животне средине у Републици Србији кога је припремила Агенција и који представља један од основних докумената из области заштите животне средине. Конференцију је отворио директор Агенције г-дин Момчило Живковић и представник USAID Agribusiness Project-a г-дин James Herne. Скупу се обратио и Небојша Покимица, Помоћник министра за животну средину и просторно планирање.
Радионица "Заштита воде за пиће интегралним управљањем контаминираним земљиштем"
05.11.2010
У периоду од 21-23. марта 2011. године, у Београду у Хотелу "М", Булевар Ослобођења 56а, одржаће се радионица под називом "Drinking Water Protection by Integrated Management of Contaminated Land". Радионицу организују Агенција за заштиту животне средине и Институт за заштиту животне средине и истраживање, ISPRA, Италија (The Institute for Environmental Protection and Research, ISPRA, Italy). Покровитељ радионице је The NATO Science for Peace and Security Programme.
Методе за спречавање загађења које обухватају побољшање процеса производње, мониторинг и адекватно планирање коришћења земљишта, у комбинацији са интегралним управљањем земљиштем и подземним водама на контаминираном земљишту, представља актуелни приоритет како за индустријализоване земље, тако и за оне које су у процесу индустријализације. Овај интегрисани приступ може позитивно да утиче на заштиту земљишта, подземних вода и ресурса воде за пиће.
Циљ радионице је да:
  • Окупи академике, стручњаке, владине званичнике и запослене у индустријском сектору из различитих земаља;
  • Помогне земљама да развијају сопствене системе управљања контаминираним земљиштем представљањем нових програма за контаминирана земљишта;
  • Дефинише и истражи најбоље праксе за смањење утицаја индустријских активности на здравље људи и животну средину, посебно на земљиште и подземне воде;
  • Размотри техничке и друге потребне ресурсе у виду информација неопходне за остварење планова и циљева за заштиту воде за пиће кроз интегрално управљање контаминираним земљиштем који могу да се обезбеде организацијом будућих радионица.
Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2009. годину
20.09.2010
Влада Републике Србије је донела закључак којим се прихвата Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2009. годину.
Извештај о стању животне средине представља један од основних докумената из области заштите животне средине у Републици Србији и даје основни приказ стања животне средине у држави. Он се израђује на основу доступних података о стању животне средине и даје процену тренутног стања, али и препоруке и мере које треба спровести у наредном периоду у циљу побољшања стања. На овај начин Извештај о стању животне средине постаје важан алат у планирању политике заштите животне средине, као и показатељ потребе уградње принципа и начела заштите животне средине у развојне и стратешке документе других секторских политика, као што је индустрија, пољопривреда, енергетика и друге.
Законски основ за израду овог Извештаја се налази у члану 76. Закона о заштити животне средине (Сл. гласник РС, бр. 135/04). Извештај се израђује сваке године и Влада га подноси Народној Скупштини Републике Србије. Задатак Извештаја је да прикаже податке о:
  • Стању и променама у животној средини;
  • Спровођењу Стратегије, Националног програма и акционих планова;
  • Санационим плановима и другим предузетим мерама;
  • Финансирању система заштите животне средине;
  • Приоритетним обавезама и мерама у области система заштите животне средине;
  • Другим подацима значајним за управљање природним вредностима и заштитом животне средине.
Извештај о стању животне средине за 2008. годину је израђен, као и у претходне две године, у складу са чл. 77. Закона о заштити животне средине уз примену D-P-S-I-R модела којим се жели приказати системски однос између човека и његове околине.
Web апликација за приказ података из Државне мреже за аутоматски мониторинг квалитета ваздуха (АМСКВ)
06.07.2010
Од данас је на презентацији Агенције доступна Web апликација за приказ резултата из Државне мреже за аутоматски мониторинг квалитета ваздуха.

Пројекат EuropeAid/124394/D/SUP/YU: Supply of Equipment for Air Monitoring је у завршној фази и ово је период тестирања опреме и софтвера за прикупљање и приказ података.

Активности на комплетирању, активирању и верификацији опреме, калибрационе лабораторије као и самог софтвера су у току и податке који се овде приказују, због израженог интересовања јавности, треба посматрати као прелиминарне, неверификоване податке са могућом појавом грешака за краће периоде осредњавања.

Приказ података са већ постојећих мерних места у Бору (Брезоник и Градски парк), Смедереву (Центар, Раља и Радинац), Београду (Панчевачки мост и Зелено брдо) и Беочину (Центар и Фабрика воде) биће накнадно интегрисан у апликацију. Молимо вас да овим подацима приступате користећи доступне меније са називима локација са леве стране.

Апликацији можете приступити овде: АМСКВ Web Апликација или избором линка АМСКВ са леве стране.
Извештај о стању земљишта у Републици Србији
24.02.2010
Радионица "Интегрално управљање земљиштем" одржана је у Београду 28.6.2010. године у хотелу M - Best Western у организацији Агенције за заштиту животне средине и уз подршку USAID Agribusiness Project-a.
На радионици је представљена публикација "Извештај о стању земљишта у Републици Србији" кога је припремила Агенција и који даје основни приказ стања земљишта посматраног у периоду 2006-2008. године. Извештај је израђен на основу доступних података из програма и пројеката којима се прати стање земљишта и даје приказ основних притисака, али и препорука и мера заштите у циљу побољшања стања и управљања земљиштем на територији Републике Србије.
У оквиру радионице су презентовани радови:
Прелиминарни извештај ЕЕА о приоритетним токовима података за 2009. годину
24.02.2010
Европска агенција за животну средину (ЕЕА) је креирала прелиминарну верзију извештаја о приоритетним токовима података у току 2009/10. године. Овим извештајем даје се оцена нивоа достављања података о стању животне средине за све земље чланице Агенције, односно земље у процесу придруживања. У извештај је ушла оцена достављања података за седам приоритетних токова података. Ове године Република Србија се налази на 16. месту од 38 земаља, са скором од 86%.
Агенција за заштиту животне средине као главни координатор у прикупљању и достављању података о стању животне средине се овим путем захваљује свим организацијама и институцијама које су помогле у остваривању овако доброг резултата.