Међународна сарадња

Агенција за заштиту животне средине је носилац сарадње са Европском агенцијом за животну средину (EEA) и Европском мрежом за информације и осматрање (EIONET). Група за међународну сарадњу и управљање пројектима обавља пословe координације сарадње са ЕЕА, међународним и регионалним организацијама у области животне средине

ЕЕА – Европска агенција за животну средину  је агенција Европске уније са седиштем у Копенхагену, која се бави прикупљањем, анализом и ширењем информација о стању и трендовима животне средине у Европи. ЕЕА сарађује са 38 земаља чланица и сарадница, које чине Европску мрежу за информације и посматрање животне средине (Eionet). Eionet је партнерство између ЕЕА и националних институција које се баве питањима животне средине, као и осам тематских центара који пружају стручну подршку ЕЕА. Eionet омогућава размену података, знања и савета о животној средини између европских земаља и институција.

  • Подаци које Агенција за заштиту животне средине припрема, обрађује и доставља у име Републике Србије Европској агенцији за зашиту животне средине су јавно доступни у Eionet централном репозиторијуму података (Central Data Repository).
  • Увид у садашње и будуће обавезе извештавања Републике Србије ка EU/EEA може се остварити приступом Eionet бази података обавеза извештавања (Reporting Obligations Database) док су на располагању и многи други сервиси преко централног Eionet портала  којим се оперативно управља сарадњом између ЕЕА и земља чланица/сарадница.
EEA/Eionet сарадњa

НАЦИОНАЛНА ФОКАЛНА ИНСТИТУЦИЈА + -

  • Република Србија је започела сарадњу са ЕЕА 2003. године, као држава сарадница, кроз успостављање Националне фокалне тачке за сарадњу са ЕЕА и Националне референтне тачке за информационе технологије.
  • Од 2007.  године, Агенција за заштиту животне средине (Serbian Environmental Protection Agency - SEPA) је преузела улогу Националне фокалне институције за сарадњу са ЕЕА чиме су у периоду до 2021. године обезбеђени услови за напредак Републике Србије у процесу извештавања ка ЕЕА/Eionet-у.
  • Србија је активно учествовала у раду Eionet-а, пружајући податке и информације о животној средини у Србији, као и учешћем у различитим пројектима и активностима које спроводи ЕЕА.
  • Србија је испунила техничке услове да постане пуноправна чланица ЕЕА, што би јој омогућило већу интеграцију у европски систем заштите животне средине и приступ различитим фондовима и програмима EU.
  • Сарадња Србије са ЕЕА доприноси усклађивању националне политике и законодавства са стандардима и циљевима EU у области животне средине, као и унапређењу квалитета животне средине и здравља грађана Србије.

ЕВРОПСКИ ТЕМАТСКИ ЦЕНТРИ + -

  • Сарадњом са ЕЕА/Eionet такође се остварује и комуникација са Европским тематским центрима (European Topic Centres) за поједине области заштите животне средине.
  • Европски тематски центри (ETC) су заправо конзорцијуми организација у земљама чланицама ЕЕА са стручношћу у одређеним областима животне средине, које ЕЕА ангажује да подрже спровођење радних програма ЕЕА.
  • ETC су центри тематске експертизе које ЕЕА уговара да обављају одређене задатке идентификоване у Вишегодишњем радном програму ЕЕА и годишњим радним програмима.
  • Сваки ETC се састоји од водеће организације и специјализованих партнерских организација из заједнице за истраживање и информисање о животној средини, које комбинују своје ресурсе у својим посебним областима стручности.
  • ETC-ови, у сарадњи са земљама Eionet-а, олакшавају пружање података и информација из земаља и достављају извештаје и друге услуге ЕЕА и Eionet-у.

КЉУЧНИ ТОКОВИ ПОДАТАКА + -

  • Један од задатака ЕЕА је да прати напредак земаља кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у EU у испуњавању обавеза из области животне средине.
  • Сарадња између SEPA и ЕЕА се активно одвија у оквиру пројекта Кључних токова података (Core data flows), који има за циљ да унапреди квалитет, ажурност и усклађеност података о животној средини које Србија доставља ЕЕА.
  • Подаци се односе на девет приоритетних области: ваздух, вода, отпад, природа и биодиверзитет, климатске промене, земљиште, хемикалије, енергетику и транспорт.
  • Ова активност  подржава развој националног система за извештавање о животној средини, који ће омогућити бољу интеграцију и хармонизацију података из различитих извора.

Стратегија Европске агенције за животну средину (ЕЕА) – Европске мреже за информације и посматрање животне средине 2021-2030 има за циљ да на основу процене података и информација, пружи релевантне и правовремене увиде који се односе на напредак ка циљевима одрживости животне средине и климе и жељеним друштвеним транзицијама, као и да се осигура континуирано праћење потпуне примене релевантних политика животне средине и климе.

Овај документ представља визију и стратешке циљеве који ће обликовати рад Европске агенције за животну средину и Европске мреже за информације и посматрање животне средине у наредном периоду.