Прве анализе узорака воде реке Дунав, након акцидента насталог услед потонућа барже “Лола-5” која је превозила азотно ђубриво, показала је да нема промена органолептичких особина воде ове реке (боја, мирис и видљиве отпадне материје), односно да су параметри у оквирима И и ИИ класе квалитета површинских вода.
Агенција за заштиту животне средине је током данашњег дана вршила ванредно узорковање воде реке Дунав на профилу Нови Сад у 07:30, 10:30, 13:30 и 16:20 часова.
Резултати првих анализа показали су да су се у прописаним границама кретале вредности општих физичко хемијских параметара као што су пХ вредност, електропроводљивост, растворени кисеоник, проценат засићења воде кисеоником, амонијачни азот, нитрати, нитрити, ортофосфати, укупан фосфор и хемијска потрошња кисеоника.
Узорци су допремљени у лабораторију Одсека за контролу квалитета воде и седимента у Новом Саду, како би се наставило са детаљнијим анализама на укупан органски угљеник, укупан азот и органски азот, чији се резултати ускоро очекују.
Министарство заштите животне средине наставиће да обавештава јавност о резултатима даљих анализа, који се прикупљају.
Натоварена баржа “Лола-5”, коју је вукао немачки брод “Антониа” потонула је у 00.40 сати код Бачке Паланке. До пловне незгоде је дошло када је брод ударио у стуб моста “25-Мај” који спаја граничне прелазе Бачка Паланка-Илок, на територији пловног пута реке Дунав у Републици Хрватској.