Привредне активности

У оквиру привредних потенцијала и активности, одабрани су индикатори којима се квантификује утицај привреде на животну средину, као и активности којима се смањује негативан утицај привреде, а на бази доступности података и важности утицаја следећих привредних грана на стање животне средине у Републици Србији:

ИНДУСТРИЈА

Сертификације за управљање животном средином као добровољни механизми идентификују производе и услуге који имају смањен утицај на животну средину, као што су Еко знак Европске уније (EU Ecolabel), стандард ISO 14001 и EMAS стандард Европске уније. Концепт чистије производње неодвојиви је део планског система у области заштите животне средине.

ЕНЕРГЕТИКА

ИНДИКАТОРИ + -

Енергетика као високо профитабилна грана привреде је истовремено најзначајнији покретачки фактор јер врши све већи притисак на животну средину. Да би се превазишли постојећи негативни утицаји на животну средину, енергетска политика је фокусирана на коришћење обновљивих извора енергије, имплементацију програма енергетске ефикасности, као и на повећање сигурности снабдевања енергијом.

ИНДИКАТОРИ + -

ПОЉОПРИВРЕДА

За правилно и ефикасно функционисање, пољопривреда мора да се ослања на стање екосистема. Изазов за политику данашњег времена у сектору пољопривреде је да заштити екосистем минимизирањем нежељених ефеката унутар и изван сектора.

ИНДИКАТОРИ + -

ШУМАРСТВО

Антропогени притисак у шумарству је најзначајнији дуготрајни утицај на природна богатства. Контрола ове привредне делатности може допринети стабилизацији стања и унапређењу не само у економском, већ и у биолошком смислу кроз побољшање стања екосистема и биодиверзитета у целини.

ИНДИКАТОРИ + -

ТУРИЗАМ

Република Србија није дестинација „масовног туризма” и туристичка делатност не угрожава у већој мери квалитет животне средине.

ИНДИКАТОРИ + -