Obaveštenje o merenju zagađujućih materija

Agencija za zaštitu životne sredine, u skladu sa svojim nadležnostima, meri zagađujuće materije na osnovu kojih se vrši ocena kvaliteta vazduha u skladu sa Zakonom o zaštiti vazduha i Evropskom direktivom o ambijentalnom vazduhu. To znači da se merenja kvaliteta vazduha u Srbiji vrše na isti način kao i u zemljama Evropske unije.

Prema okvirnoj Direktivi EU o kvalitetu ambijentalnog vazduha 2008/50/ES i Direktivi 2004/107/EZ, sa kojima se harmonizuju propisi u našoj zemlji iz oblasti kvaliteta vazduha, nije propisano merenje nivoa dioksina i furana. Tako ni Uredba o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha koja je u velikoj meri transponovala pomenute EU direktive, ne propisuje njihova merenja.


Nakon izbijanja požara na deponiji „Duboko“, svi kapaciteti su stavljeni na raspolaganje.

Radi pravovremenog i istinitog informisanja građana, Agencija za zaštitu životne sredine postavila je 07. maja i dodatnu mernu stanicu. Mobilna automatska merna stanica postavljena je bliže deponiji, u Lunovom selu. Zaključno sa jučerašnjim rezultatima, nisu registrovane koncentracije zagađujućih materija u vazduhu iznad srednjih dnevnih graničnih vrednosti. Mobilna stanica je opremljena instrumentima za merenje koncentracija suspendovanih čestica RM10 i RM2.5, sumpor-dioksida, azot-dioksida, ugljen-monoksida, kao i aromatičnih ugljovodonika benzena, toluena i ksilena.

Ni automatska stanica za merenje kvaliteta vazduha u centru Užica nije detektovala prekoračenja graničnih vrednosti zagađujućih materija, u periodu od izbijanja požara,  zaključno sa jučerašnjim rezultatima.

Zavod za javno zdravlje na šest lokacija meri nivo koncentracija zagađujućih materija i to RM10 i RM2.5, ukupne suspendovane čestice, sumpor-dioksid, azot-dioksid i čađ. Jedna od mernih stanica Zavoda nalazi se u Sevojnu, u blizini deponije „Duboko“. Ni na jednoj lokaciji, zaključno sa jučerašnjim rezultatima nisu registrovane koncentracije zagađujućih materija u vazduhu iznad srednjih dnevnih graničnih vrednosti.

Podaci su dostupni na portalima Agencije za zaštitu životne sredine, Zavoda za javno zdravlje Užica, Instituta za javno zdravlje Srbije „dr Milan Jovanović Batut“, kao i na sajtu Grada Užica.