Агенција за заштиту животне средине, као орган управе у саставу Министарства заштите животне средине, са својством правног лица, обавља послове државне управе који се односе на:
- Развој, усклађивање и вођење националног информационог система заштите животне средине (праћење стања чинилаца животне средине кроз индикаторе животне средине; регистар загађујућих материја и др.);
- Спровођење државног мониторинга квалитета ваздуха и вода, укључујући спровођење прописаних и усаглашених програма за контролу квалитета ваздуха, површинских вода и подземних вода прве издани и падавина;
- Управљање Националном лабораторијом;
- Прикупљање и обједињавање података о животној средини, њихову обраду и израду извештаја о стању животне средине и спровођењу политике заштите животне средине;
- Развој поступака за обраду података о животној средини и њихову процену;
- Вођење података о најбољим доступним техникама и праксама и њиховој примени у области заштите животне средине;
- Сарадњу са Европском агенцијом за заштиту животне средине (ЕЕА) и Европском мрежом за информације и посматрање (ЕИОНЕТ), као и друге послове одређене законом.
На основу прикупљених података о параметрима животне средине на територији Републике Србије Агенција за заштиту животне средине израђује годишњи ИЗВЕШТАЈ О СТАЊУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ који је доступан на интернет страници Агенције за заштиту животне средине.
Годишњи Извештај даје основни приказ стања животне средине у држави као и препоруке и мере које треба спровести у наредном периоду у циљу побољшања стања животне средине Републике Србије. Извештај о стању животне средине прихвата Влада и подноси га Скупштини Републике Србије.
Интегришући рад националних стручних, научних и образовних установа, кроз сарадњу са међународним организацијама на изради и реализацији пројеката и програма, Агенција за заштиту животне средине обезбеђује централизовани приступ подацима и информацијама о стању животне средине.
Агенција за заштиту животне средине доставља податке о стању животне средине међународним организацијама и институцијама што проистиче из међународних обавеза које је Република Србија преузела.
У оквиру Начела заштите животне средине дефинисаним у ЗАКОНУ О ЗАШТИТИ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ утврђено је Начело информисања и учешћа јавности које гласи: „У остваривању права на здраву животну средину свако има право да буде обавештен о стању животне средине и да учествује у поступку доношења одлука чије би спровођење могло да утиче на животну средину. Подаци о стању животне средине су јавни.“
Сходно томе, већи део података и информација које Агенција поседује могу се видети на интернет презентацији.