Мониторинг потврдио бољи квалитет ваздуха у Бору и Смедереву у 2023. години

Резултати мониторинга квалитета ваздуха у Бору и Смедереву за 2023. годину, показали су да није било већих прекорачења концентрација штетних материја, што је потврда да су спроведене мере и пројекти дали добар резултат када је реч о унапређењу квалитета ваздуха.
У протеклој години, у Бору нису регистрована годишња прекорачења, док је у Смедереву забележено само годишње гранично прекорачење честица PM2.5 на једном мерном месту и незнатна прекорачења никла на индикативним мерним местима.


Према подацима Агенције за заштиту животне средине, у прошлој години у Бору није било прекорачења граничних вредности концентрација сумпор-диоксида, као што је то био случај пре десетак година. У истом периоду, ни на једном мерном месту није прекорачена годишња гранична вредност суспендованих честица PM10 и PM2.5. По питању садржаја тешких метала у суспендованим честицама, пре свега арсена, уочен је драстичан пад средње годишње концентрације у 2022. и 2023. години у односу на 2019-2021. годину.
Подаци Агенције за Град Смедерево за 2023. годину, показали су да суспендоване честице PM10 нису прекрачиле годишњу граничну вредност ни на једном мерном месту, док су честице PM2.5 прекрачиле годишњу граничну вредност само на једном мерном месту. Ни на једном мерном месту нису прекорачене циљне годишње вредности тешких метала, док је прекорачење никла измерено само на индикативним мерним местима.

Према подацима које је доставило Министарство заштите животне средине, Бору је дата сагласност на Програм контроле квалитета ваздуха за 2024. годину, којим је предвиђено повећање броја мерних места у локалној мрежи, што је важно за правилно таргетирање активности и још ефикасније резултате. Сагласност је дата и на План квалитета ваздуха у Бору, којим су предвиђене мере до 2033. године за одрживо пословање, у складу са визијом зелене трансформације Србије. У том циљу, инвеститори у Бору су у претходних пет година уложили 330 милиона долара, како би се подигли стандарди заштите животне средине.
Смедереву је током четири године, само кроз пројекте Министарства, додељено око 350 милиона динара за реализацију зелених пројеката. Између осталог, замењен је пола века стари котао у насељу Сењак, где сада зграда вртића и прикључени објекти, што је укупно више од 15.000 квадрата, користе еколошки прихватљивији гас.

Током 2024. биће покренуто 40 пројеката, у градовима и општинама које имају највећи проблем с квалитетом ваздуха. На нивоу Републике Србије, у претходних шест година у ову област уложено је више од пола милијарде евра.