Aktuelno


Izaberite ključnu reč:

Informacija o koncentracijama prizemnog ozona
19.07.2024
Prizemni ozon pokazuje veliku zavisnost od nadmorske visine, temperature i oblačnosti pošto nastaje pod dejstvom ultraljubičastog zračenja pa je usled niza sunčanih i izuzetno toplih dana došlo do porasta koncentracija prizemnog ozona u najtoplijem delu dana, od podneva pa do 17 sati.
Koncentracije prizemnog ozona o kojima se obaveštava javnost, a to su satne vrednosti koncentracija preko 180 µg/m3, u periodu od 15.07. do 17.07. zabeležene su na 17 stanica u Beogradu i na jednoj stanici u Smederevu, stanici Smederevo-Radinac.
Najviše sati sa prekoračenjem u ovom periodu zabeleženo je na stanicama Zeleno brdo (9 sati), Stojčino brdo (8 sati), Mirijevo (7 sati), a samo po jedan sat na stanicama Vinča, Ada Marina, Leštane, Surčin i Borča.
Najviše koncentracije izmerene su 15.07. u periodu 14-17 sati kada su koncentracije bile od 181 µg/m3 do 217 µg/m3 i 17.07. u 15 sati, kada je na stanici Zeleno brdo izmereno 238 µg/m3.
Sa zalaskom sunca i padom temperature koncentracije prizemnog ozona naglo se smanjuju tako da su u večernjim, noćnim i jutarnjim satima one znatno manje od granične vrednosti.
Monitoring potvrdio bolji kvalitet vazduha
u Boru i Smederevu u 2023. godini
22.06.2024
Rezultati monitoringa kvaliteta vazduha u Boru i Smederevu za 2023. godinu, pokazali su da nije bilo većih prekoračenja koncentracija štetnih materija, što je potvrda da su sprovedene mere i projekti dali dobar rezultat kada je reč o unapređenju kvaliteta vazduha.
U protekloj godini, u Boru nisu registrovana godišnja prekoračenja, dok je u Smederevu zabeleženo samo godišnje granično prekoračenje čestica PM2.5 na jednom mernom mestu i neznatna prekoračenja nikla na indikativnim mernim mestima.
Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, u prošloj godini u Boru nije bilo prekoračenja graničnih vrednosti koncentracija sumpor-dioksida, kao što je to bio slučaj pre desetak godina. U istom periodu, ni na jednom mernom mestu nije prekoračena godišnja granična vrednost suspendovanih čestica PM10 i PM2.5. Po pitanju sadržaja teških metala u suspendovanim česticama, pre svega arsena, uočen je drastičan pad srednje godišnje koncentracije u 2022. i 2023. godini u odnosu na 2019-2021. godinu.
Podaci Agencije za Grad Smederevo za 2023. godinu, pokazali su da suspendovane čestice PM10 nisu prekračile godišnju graničnu vrednost ni na jednom mernom mestu, dok su čestice PM2.5 prekračile godišnju graničnu vrednost samo na jednom mernom mestu. Ni na jednom mernom mestu nisu prekoračene ciljne godišnje vrednosti teških metala, dok je prekoračenje nikla izmereno samo na indikativnim mernim mestima.
Prema podacima koje je dostavilo Ministarstvo zaštite životne sredine, Boru je data saglasnost na Program kontrole kvaliteta vazduha za 2024. godinu, kojim je predviđeno povećanje broja mernih mesta u lokalnoj mreži, što je važno za pravilno targetiranje aktivnosti i još efikasnije rezultate. Saglasnost je data i na Plan kvaliteta vazduha u Boru, kojim su predviđene mere do 2033. godine za održivo poslovanje, u skladu sa vizijom zelene transformacije Srbije. U tom cilju, investitori u Boru su u prethodnih pet godina uložili 330 miliona dolara, kako bi se podigli standardi zaštite životne sredine.
Smederevu je tokom četiri godine, samo kroz projekte Ministarstva, dodeljeno oko 350 miliona dinara za realizaciju zelenih projekata. Između ostalog, zamenjen je pola veka stari kotao u naselju Senjak, gde sada zgrada vrtića i priključeni objekti, što je ukupno više od 15.000 kvadrata, koriste ekološki prihvatljiviji gas.
Tokom 2024. biće pokrenuto 40 projekata, u gradovima i opštinama koje imaju najveći problem s kvalitetom vazduha. Na nivou Republike Srbije, u prethodnih šest godina u ovu oblast uloženo je više od pola milijarde evra.
Kvalitet vazduha - Užice - Lunovo Selo - Sevojno
15.05.2024
U utorak 14.05.2024. godine na lokacijama Užice, Sevojno i Lunovo selo nisu prekoračene dnevne granične vrednosti koncentracija suspendovanih čestica PM10 ni na jednom mernom mestu.
Takođe, od ponoći do sada (08.00 sati, 15.05.2024.) vazduh je na pomenute 3 lokacije dobrog kvaliteta, nema rasta koncentracija zagađujućih materija.
Rezultate merenja na satnom nivou možete pratiti na zvaničnom saјtu Agencije za zaštitu životne sredine.
Kvalitet vazduha - Užice - Lunovo Selo - Sevojno
14.05.2024
U periodu od 13.05.2024. godine u 00.00 sati do 14.05.2024. godine u 07.00 sati, prema preliminarnim podacima sa analizatora automatskih mernih stanica na lokacijama u Užicu i Sevojnu nisu zabeležena prekoračenja koncentracija zagađujućih materija u ponedeljak 13.05.2024.
Na lokaciji Lunovo selo, zabeleženo je prekoračenje granične vrednosti koncentracija suspendovanih čestica PM10 u ponedeljak 13.05.2024. i dnevna vrednost je iznosila 99 μg/m3.
Trenutno (u periodu od 12:00 sati do 13:00 sati 14.05.2024.) je kvalitet vazduha na stanici Lunovo selo dobrog kvaliteta i izmerena koncentracija PM10 iznosi 20 μg/m3.
Rezultate merenja na satnom nivou možete pratiti na zvaničnom saјtu Agencije za zaštitu životne sredine.
Obaveštenje o merenju zagađujućih materija
13.05.2024
Agencija za zaštitu životne sredine, u skladu sa svojim nadležnostima, meri zagađujuće materije na osnovu kojih se vrši ocena kvaliteta vazduha u skladu sa Zakonom o zaštiti vazduha i Evropskom direktivom o ambijentalnom vazduhu. To znači da se merenja kvaliteta vazduha u Srbiji vrše na isti način kao i u zemljama Evropske unije.
Prema okvirnoj Direktivi EU o kvalitetu ambijentalnog vazduha 2008/50/ES i Direktivi 2004/107/EZ, sa kojima se harmonizuju propisi u našoj zemlji iz oblasti kvaliteta vazduha, nije propisano merenje nivoa dioksina i furana. Tako ni Uredba o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha koja je u velikoj meri transponovala pomenute EU direktive, ne propisuje njihova merenja.
Nakon izbijanja požara na deponiji "Duboko", svi kapaciteti su stavljeni na raspolaganje.
Radi pravovremenog i istinitog informisanja građana, Agencija za zaštitu životne sredine postavila je 07. maja i dodatnu mernu stanicu. Mobilna automatska merna stanica postavljena je bliže deponiji, u Lunovom selu. Zaključno sa jučerašnjim rezultatima, nisu registrovane koncentracije zagađujućih materija u vazduhu iznad srednjih dnevnih graničnih vrednosti. Mobilna stanica je opremljena instrumentima za merenje koncentracija suspendovanih čestica PM10 i PM2.5, sumpor-dioksida, azot-dioksida, ugljen-monoksida, kao i aromatičnih ugljovodonika benzena, toluena i ksilena.
Ni automatska stanica za merenje kvaliteta vazduha u centru Užica nije detektovala prekoračenja graničnih vrednosti zagađujućih materija, u periodu od izbijanja požara, zaključno sa jučerašnjim rezultatima.
Zavod za javno zdravlje na šest lokacija meri nivo koncentracija zagađujućih materija i to PM10 i PM2.5, ukupne suspendovane čestice, sumpor-dioksid, azot-dioksid i čađ. Jedna od mernih stanica Zavoda nalazi se u Sevojnu, u blizini deponije "Duboko". Ni na jednoj lokaciji, zaključno sa jučerašnjim rezultatima nisu registrovane koncentracije zagađujućih materija u vazduhu iznad srednjih dnevnih graničnih vrednosti.
Podaci su dostupni na portalima Agencije za zaštitu životne sredine, Zavoda za javno zdravlje Užica, Instituta za javno zdravlje Srbije "dr Milan Jovanović Batut", kao i na sajtu Grada Užica.
OBAVEŠTENJE - Nacionalni registar izvora zagađivanja
27.03.2024
Korisnici sistema Nacionalnog registra izvora zagađivanja sva pitanja vezana za dostavljanje podataka potrebno je da upute ISKLJUČIVO na adresu korisničke podrške: nrizpodrska@sepa.gov.rs.
Korisnicima su dostupni kontakt telefoni:
• 011 6356780
• 011 6356781
• 011 6356782
• 011 6356783
Usled velikog broja pitanja i poziva, nismo u mogućnosti da trenutno odgovorimo na svaki zahtev. Kolege iz korisničke podrške će vas u najkraćem mogućem roku kontaktirati, molimo Vas za strpljenje.