Дани земљишта
18.12.2019
Децембар је месец у коме низом активности подижемо свест о угрожености и рањивости земљишта и потреби за његовим одрживим коришћењем и заштитом.

• Агенција за заштиту животне средине је почетком децембра месеца у Утрихту, Холандија учествовала на радном састанку посебне радне групе Европске Агенције за животну средину која се бави загађењем земљишта и која има задатак да саветује Националне Референтне Центре за земљиште и ЕЕА о процедурама и методологији за припрему података за индикатор "Напредак у управљању контаминираним локацијама". Радна група такође проширује и преноси знања о активностима које загађују земљиште, загађујућим материјама, процедурама процене ризика, граничним вредностима.
• Светски дан земљишта обележен је 5. децембра на националном научном скупу "Еколошки значај органске материје у земљишту" у Матици српској у Новом Саду. Представник Агенције за заштиту животне средине одржао је предавање на тему "Зависност садржаја органског угљеника у земљишту од начина коришћења земљишта и типа земљишта" и упозорио на чињеницу да је садржај органске материје у земљиштима Србије низак и у даљем тренду опадања спрам природног потенцијала наших земљишта. Декларацију о земљишту у којој прихватамо да своје професионалне и друштвене активности усмеравамо ка одрживом коришћењу земљишта можете погледати овде.
• Дани земљишта обележени су и у Институту за земљиште у Београду, 17. децембра. На скупу на коме су присуствовали релевантни представници науке, просвете, државне управе и привреде наглашена је потреба за успостављањем партнерства у области проучавања и заштите земљишта у циљу добијања бољих услова, више пројеката и средстава, који ће омогућити и боље резултате у овој области.
Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2018. годину
20.11.2019
Влада Републике Србије је 31. октобра 2019. године донела Закључак којим се прихвата Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2018. годину који је припремила Агенција за заштиту животне средине.
Извештај даје приказ стања животне средине у Републици Србији у 2018. години на бази доступних података, што представља индиректно увид у остварење циљева и мера политике заштите животне средине који су дефинисани стратешким и планским документима, као што су Национални програм заштите животне средине и Национална стратегија одрживог развоја. Због тога је Извештај истовремено и основ за процену стања у овој области у наредном периоду. Оцена стања животне средине за 2018. годину базирана је, као и претходних година, на индикаторском приказу, а према тематским целинама из Националне листе индикатора заштите животне средине.
Извештај можете преузети овде.
Завршна конференција UN environment/GEF пројекта о земљишту
09.10.2019
Дана 7.10. у Београду, одржана је завршна конференција UN environment/GEF пројекта "Унапређење међусекторског управљања земљиштем кроз смањење притисака на земљиште и планирање коришћења земљишта". На Конференцији су представљени резултати пројекта и уручене су захвалнице националним институцијама који су дали посебан допринос успешности пројекта, као и италијанским институцијама које су учесвовале у оквиру подршке италијанске Владе.

Пројекат је омогућио анализу земљишта, воде и седимента на 32 потенцијално контаминиране локације и утврђивање приоритета за санацију и ремедијацију. Израђена је интерактивна мапа контаминираних локација и апликација за достављање података за Катастар контаминираних локација, као и обука локалних самоуправа. У циљу унапређеног управљања подацима о загађеним локацијама успостављена је национална платформа за размену информација о деградацији земљишта и одрживом управљању земљиштем.
Ово је први Пројекат који се на свеобухватни начин бавио темом земљишта у Републици Србији. Посебан допринос Пројекат је дао у успостављању боље сарадње међу институцијама и на свим нивоима власти.
Резултате Пројекта у виду материјала можете преузети ОВДЕ.
Кратак филм који приказује рад на Пројекту можете погледати ОВДЕ.
Сарадња на регионалним пројектима
28.06.2019
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић и директор Грчког Националног центра за животну средину и одрживи развој Петрос Варелидис, потписали су у Атини Меморандум о разумевању.
Меморандумом су дефинисане теме будуће сарадње, јачање капацитета и размена искустава ове две институције, као и заједничко учествовање у регионалним и европским пројектима.
Ова сарадња проистекла је на основу кровног меморандума који су недавно потписали Министарство заштите животне средине Републике Србије и Грчке.
Планска и нормативна заштита простора и животне средине
10.05.2019
На научно-стручном скупу под називом "Планска и нормативна заштита простора и животне средине" који се одржава у периоду 9-11. маја у Суботици - Палићу, у организацији Асоцијације просторних планера Србије и Географског факултета Универзитета у Београду, уводну реч дао је директор Агенције Филип Радовић. Истакавши значајан аспект уравнотежења економских и других активности у односу на заштиту природних ресурса и животне средине у оквиру урбаног развоја, Директор је нагласио неопходност праћења циљева одрживог развоја као глобалних смерница у одређивању приоритета.
Представници Агенције ће на скупу изложити рад на тему "Правни оквир за успостављање Катастра контаминираних локација". Заштита простора кроз побољшано управљање контаминираним локацијама представља циљ на коме Агенција ради у оквиру своје надлежности и уз помоћ и подршку више међународних агенција и институција.
Лева обала Саве богатија за 60 стабала
08.04.2019
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић и директорка фармацеутске компаније AstraZeneca Ксенија Пурковић заједно са 60 запослених, засадили су данас по једно ново стабло на левој обали Саве у Београду. Данашња акција, спроведена уочи Дана планете земље, који се обележава 22. априла, резултирала је садњом 60 нових садница дрвећа које су посадили запослени ове фармацеутске компаније, уз подршку Агенције и Градског зеленила.
По речима директора Радовића, Агенција за заштиту животне средине са великим одобравањем гледа на овакве иницијативе, јер су они кључни за ефикасније унапређење квалитета ваздуха и животне средине уопште.
"Компаније данас ретко самоиницијативно брину о животној средини, и предузимају мере најчешће само када им то закон налаже. С друге стране, AstraZeneca је светао пример, и може да послужи као модел и другим компанијама да део средстава усмере на озелењавање јавних површина, а да одрживост постане део њиговог свакодневног пословања", истакао је Радовић.
Сви запослени су поносни што су део одговорне компаније и радо учествују у свим активностима, посебно оним који унапређују стање животне средине, што чинимо сваке године", истакла је Пурковић и додала да је ова само једна од активности које AstraZeneca реализује у оквиру својих друштвеноодговорних активности.
Објављене публикације о земљишту
30.01.2019
У циљу подизања свести за одрживо управљање земљиштем и промовисања националног партнерства за земљиште, Агенција за заштиту животне средине је заједно са Програмом Уједињених нација за животну средину (UN Environment) и регионалном невладином мрежом FEA - иницијативе за шумарство и животну средину учествовала у припреми и објављивању публикација:

"Ка деконтаминацији земљишта у Републици Србији",
"Towards soil decontamination in the Republic of Serbia",
брошура "Одрживо управљање земљиштем на локалном нивоу у Републици Србији" и
"Водич за одрживо управљање земљиштем на локалном нивоу у Републици Србији".
У оквиру објављених публикација представљени су резултати UN Environment/GEF пројекта "Унапређење међусекторског управљања земљиштем кроз смањење притисака на земљиште и планирање коришћења земљишта", у оквиру кога су промовисани основни циљеви партнерства за одрживо коришћење земљишта на којима Агенција ради:
  • Подиже свест о вредностима земљишта као ресурса које обезбеђује кључне услуге у екосистему.
  • Промовише одрживо управљање земљишним ресурсима и унапреди политику заштите земљишта, као и одрживу продуктивност.
  • Подстиче инвестиције, техничку сарадњу, политике, образовање и подигне свест у области заштите земљишта.
  • Промовише циљна истраживања и развој фокусиран на идентификованим недостацима, приоритетима и обједињавању економске/продуктивне и социјалне димензије и животне средине у области земљишта.
  • Побољшава квалитет и доступност података и информација о земљишту: прикупљање, анализе, валидација, извештавање, мониторинг, интеграција са другим дисциплинама.
  • Хармонизује упутства и методе, мерења и индикаторе за заштиту земљишта и његово одрживо управљање.