У Смедереву пуштен у рад узоркивач PM10
20.12.2018
На локацији аутоматске мерне станице за мерење квалитета ваздуха Смедерево-царина пуштен је у рад секвенцијални узоркивач суспендованих честица до 10 микрона (PM10).
С обзиром да је Смедерево агломерација, односно област у којој се мора пратити квалитет ваздуха са посебном пажњом, то је Агенција ванредним ангажовањем свих ресурса остварила овај значајан корак у побољшању постојећег мониторинга. Узоркивач ће омогућити не само прецизне информације о концентрацијама суспендованих честица током целе године, него ће се у лабораторији Агенције анализирати концентрација тешких метала у њима. Ови резултати омогућиће поуздану оцену стања квалитета ваздуха у Смедереву ради доношења неопходних мера ради смањења аерозагађења.
Усвојен Извештај о стању животне средине у Републици Србији
01.11.2018
На Одбору за заштиту животне средине Народне скуштине Републике Србије на 16. седници одржаној 1. новембра 2018, представљен је и усвојен Извештај о стању животне средине у Републици Србији. Одбору су поред чланова, присуствовали представници Министарства за заштиту животне средине, као и представници Агенције за заштиту животне средине.
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић представио је Извештај, али и известио чланове Одбора о помацима и напретку који је остврен.
"У протеклих годину дана у Србији је остварен значајан напредак у области заштите животне средине и тај напредак је видљив и сада је у Извештају пред Вама. Постоје свакако могућности за даље унапређење, проблеми са којима се свакодневно срећемо, али је важно да су грађани Србије свесни значаја заштите животне средине и да заједничким снагама можемо много да постигнемо“, рекао је директор Филип Радовић и додао да на овај начин дајемо јасан сигнал Европској Унији да смо спремни на промене и изазове.
Радовић је закључио да само на овакав начин и инвеститорима потврђујемо да смо озбиљна земља, која је спремна да улаже у област заштите животне средине и да на тај начин можемо привући зелене инвестиције и отворити нова радна места.
Прекогранични мониторинг површинских вода - акцидент на реци Сави
15.10.2018
Водопривредни биланс на територији Србије карактерише неповољност интерног у односу на екстерни доток у таквом дисбалансу да транзитне воде чине 92% свих површинских вода које протичу нашом земљом. Ова карактеристика водног режима усложњава очување квалитативног статуса великих река које дотичу са суседних територија. Прошле недеље били смо сведоци медијских саопштења која су алармирала јавност. У питању је био хемијски акцидент у рафинерији нафте на обали Саве, на територији БиХ (Република Српска) узводно од државне границе са Србијом, који је према саопштењу медија проузроковао загађивање реке.

Правовременост и истинитост информисања надлежних органа и организација у оваквим ситуацијама је пресудна. Агенција за заштиту животне средине је у оквиру редовног мониторинга са дневних извештајних станица Нови Сад (Дунав), Јамена и Шабац (Сава) и Љубичевски мост (Велика Морава) објављивала податке о квалитету ових река на сајту у посебном билтену "Дневне извештајне станице". Сва испитивања показују да је квалитет воде непромењен односно да у реци Сави нема загађења изазваног нафтом.
Позитиван пример друштвене одговорности у Србији
Важна сарадња државе и приватног сектора
како би се створили бољи услови заштите животне средине
12.10.2018
У просторијама Агенције за заштиту животне средине данас је потписан Уговор о успостављању сарадње у области заштите ваздуха између CRH Србија из Поповца и Агенције за заштиту животне средине. Овим Уговором Агенција за заштиту животне средине добија на коришћење аутоматску мерну станицу за квалитет ваздуха, како би се на тај начин континуирано пратио квалитет ваздуха у насељеном месту Поповац.
"Ово представља позитиван пример како држава и приватни сектор могу заједничким снагама да побољшају стање у животној средини у Србији. Мониторинг ваздуха је врло важан, јер само уколико имамо јавне и транспарентне податке о квалитету ваздуха, можемо да утичемо на његово побољшање. Овим примером видимо да се ствари у Србији померају и да се створила позитивна клима у друштву. Друштвену одговорност у области заштите животне средине компаније не треба да посматрају као трошак, већ улагање у свој развој, како би створиле нове прилике и предност на тржишту и додатни потенцијал за даљи развој“, рекао је приликом потписивања Уговора директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић.
Директор Агенције Радовић је додао да искуства из света показују да су компаније које су усвојиле еколошке стандарде конкурентније на међународном тржишту у средњерочном и дугорочном смислу, будући да еколошки стандарди промовишу иновацију и модернизацију процеса и производа, и воде ка чистијим технологијама, као и да се употреба чистијих технологија може довести у везу с унапређењем ефикасности у погледу коришћења расположивих ресурса.
"Велике еколошке катастрофе су подстакле глобалну расправу о одговорности компанија и истакле потребу њиховог укључивања у процес решавања кључних питања у вези са заштитом животне средине. Овај Уговор је важан за нас као државу, јер је он корак напред у вредносном смислу и ја се надам да ће он подстаћи и друге компаније да следе овај пример“, закључио је Радовић.
Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2017. годину
05.10.2018
Влада Републике Србије је 4. октобра 2018. године донела Закључак којим се прихвата Извештај о стању животне средине у Републици Србији за 2017. годину који је припремила Агенција за заштиту животне средине.
Извештај даје приказ стања животне средине у Републици Србији у 2017. години на бази доступних података, што представља индиректно увид у остварење циљева и мера политике заштите животне средине који су дефинисани стратешким и планским документима, као што су Национални програм заштите животне средине и Национална стратегија одрживог развоја. Због тога је Извештај истовремено и основ за процену стања у овој области у наредном периоду. Оцена стања животне средине за 2017. годину базирана је, као и претходних година, на индикаторском приказу, а према тематским целинама из Националне листе индикатора заштите животне средине.
Извештај можете преузети овде.
Пресељење аутоматске станице за квалитет ваздуха у Новом Саду
03.10.2018
У Новом Саду је аутоматска мерна станица за праћење квалитета ваздуха пресељена са локације SPENS и поново активирана. Станица која мери концентрације загађујућих материја у ваздуху доминантно од саобраћаја је измештена услед изградње новог тржног центра - Promenade.
Нова локација је изабрана уз стручну помоћ и сарадњу Градске Управе за заштиту животне средине и Покрајинског секретаријата задуженог за послове заштите животне средине. Станица је лоцирана на прометној раскрсници Руменачке улице и Булевара Јаше Томића.
Резултати мерења концентрације сумпор диоксида, азотних оксида, угљен моноксида и суспендованих честица до 10 и 2.5 микрометра, у реалном времену, се поново налазе на сајту Агенције.
Пољопривреда и животна средина - нови регионални извештај
о агро-еколошким политикама у југоисточној Европи
11.09.2018
Агро-еколошке политике пружају оквир за креирање и имплементацију агро-еколошких мера у оквиру Програма руралног развоја. Оне се фокусирају на појединачне или на више аспеката заштите животне средине, као што су ублажавање и прилагођавање климатским променама, земљиште, воде, биодиверзитет, предео, квалитет ваздуха. У погледу EU-CAP (Common agricultural policy), агро-еколошке мере су само они инструменти у програмима руралног развоја које су експлицитно усмерене на заштиту и унапређење животне средине.
Ова студија представља резултат пројекта имплементираног од стране Регионалне сталне радне групе за рурални развој у југоисточној Европи (Regional Rural Development Standing Working Group in SEE - SWG) и Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ), у сарадњи са аустријском агенцијом за животну средину Umweltbundesamt.
У студији је представљена анализа агро-еколошких политика, евалуација доступности података и агро-еколошких индикатора, разрада институционалне организованости, као и процена на националном нивоу.
Студију са прилогом за Републику Србију (поглавље B6 у оквиру одељка B: National Reports), можете погледати овде.
Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2017. године
16.08.2018
Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2017. године садржи анализу резултата мерења загађујућих материја из државне и локалних мрежа за мониторинг квалитета ваздуха, као и концентрације алергеног полена током 2017. године.
У Извештају је дата, сагласно важећој регулативи, једина званична оцена стања квалитета ваздуха у Републици Србији заснована на резултатима референтног аутоматског мониторинга сагласно чл. 21. Закона о заштити ваздуха, Уредби о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха ("Сл. гл. РС" бр.11/10 и 75/10), Уредби о утврђивању програма контроле квалитета ваздуха у државној мрежи ("Сл. гл. РС" број 58/11) и Уредби о утврђивању зона и агломерација ("Сл. гл. РС" бр. 58/11 и 98/12 ), као и на основу резултата мерења алергеног полена у ваздуху сагласно чл. 12. Закона о заштити ваздуха ("Сл. гл. РС" бр. 36/09 и 10/13). Извештај садржи и приказ тренда квалитета ваздуха по зонама и агломерацијама у Републици Србији и индикаторе изложености градског становништва деловању суспендованих честица PM10 и PM2.5.
Битни делови и констатације из овог Извештаја биће садржани у Извештају о стању животне средине у Републици Србији за 2017. годину који израђује Агенција. Комплетан Годишњи Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији за 2017. годину можете преузети овде.
Биомониторинг атмосферског загађења
11.07.2018
На 8. Међународној конференцији "Биомониторинг атмосферског загађења" (BIOMAP 8) одржаном у Институту за нуклеарна истраживања у Дубни, Руска Федерација учествовало је преко 50 представника из 30ак земаља, који се баве биомониторингом аерозагађења.
Агенција за заштиту животне средине Републике Србије представила је развој Oracle релационе базе података која обухвата 4 врсте података (климатски подаци, депозиција загађења, здравствено стање шума и квалитет земљишта) којима се могу пратити ефекти загађења на вегетацију и земљиште. Током конференције разматране су и могућности продубљивања сарадње са Институтом за нуклеарна истраживања Дубна, како за потребе анализа узорака, тако и за развој база података. Књигу апстраката можете видети овде.
Нове прекршајне пријаве достављене Прекршајном суду у Београду
09.07.2018
Агенција за заштиту животне средине доставила је Прекршајном суду у Београду 1981 захтев за покретање прекршајног поступка против правних лица и предузетника који нису испунили своје обавезе извештавања за 2017. годину о увозу производа који након употребе постају посебни токови отпада.
У складу са Законом о управљању отпадом произвођачи и увозници гума, производа који садрже азбест, акумулатора и батерија, минералних или синтетичких уља или мазива, електричних и електронских производа и возила имају обавезу достављања података за увезене количине наведених производа које сами стављају на тржиште у Републици Србији или које сами користе као крајњи потрошачи. Рок за достављање података је 31. март текуће године за податке од претходне године. Према Закону о заштити животне средине, Агенција иницира покретање прекршајних поступака против обвезника извештавања, односно плаћања накнада, који нису доставили потребне податке, односно нису доставили потребне податке на прописан начин и у законском року, или су доставили нетачне податке.
С обзиром да су наведена правна лица и предузетници пропустили да доставе тражене податке, пред Прекршајним судом у Београду против њих је покренут прекршајни поступак у циљу прикупљања тражених података. Сврха наплате еколошке таксе јесте хармонизација европских стандарда, побољшање стања животне средине на територији наше земље као и финансирање зелених пројеката и подстицаја рециклажној индустрији.