Утицај животне средине на здравље људи
27.11.2017
Утицај животне средине на људско здравље може се анализирати са два нивоа, први ниво је ГЛОБАЛНИ утицајем климатских промена, производње хране у свету, изазваних несрећа природним и људским деловањем, полно преносивим болестима, утицајем друштвеног уређења на људско здравље; други ниво утицаја је ЛИЧНИ и може се посматрати кроз употребу хемијских средстава за одржавање личне и хигијене становања, кроз начин исхране, одевања, изложености штетним факторима на радном месту и у амбијенталном простору.
Утицај агенаса из животне средине на наше здравље су биле теме о којима су на конференцији "Утицај животне средине на здравље људи" одржане 24.11.2017. на Правном факултету Универзитета Унион у Београду говорили: Горан Триван, министар заштите животне средине, др Елизабет Пауновић, директор Европског центра за животну средину и здравље Светске здравствене организације, проф. др Ивица Радовић, декан Факултета за безбедност Универзитета у Београду, проф. др Радмило Пешић, редовни професор Пољопривредног факултета Универзитета у Београду и др Небојша Вељковић, Агенција за заштиту животне средине, начелник Одељења за мониторинг квалитета воде и седимента. Модератор је био др Марио Лукиновић, секретар Правног факултета Универзитета Унион.
Презентацију представника Агенције за заштиту животне средине можете преузети ОВДЕ.
Млади стручњаци за будућност области вода у Србији
20.11.2017
У оквиру међународне научно-стручне конференције и изложбе опреме “ФОРУМ ВОДА 2017” (15-17. новембар, Београд), одржана је први пут тематска сесија “Млади стручњаци за будућност области вода у Србији”. Теме презентованих радова од стране младих стручњака биле су о мониторингу квалитета воде као извора водоснабдевања, пројектовању и управљању зонама санитарне заштите, технолошким процесима пречишћавања воде за пиће, мониторингу индустријских отпадних вода које се упуштају у градски канализациони систем и управљању системима. Млади стручњаци Агенције за заштиту животне средине, ангажовани по основу привремених и повремених послова и на стручном оспособљавању и усавршавању, презентовали су рад из домена послова које обављају. Презентацију овог рада можете преузети ОВДЕ.
После презентација свих радова, на панелу се развила жива дискусија. Издвајамо нека питања и запажања:

Како млади стручњаци виде област вода?
Како доносиоци одлука доживљавају младе стручњаке?
Који послови се поверавају младим стручњацима?
Потреба за подршком и менторством у раду младих стручњака.
Почетне импресије младих стручњака о свом првом послу.
Да ли младима недостаје мотивација за рад, да ли су им циљеви рада јасни?
Стручни ниво презентованих радова и дискусија је оправдао одржавање ове сесије са препоруком новог сусрета са младих стручњацима на традиционалном ФОРУМУ ВОДА.
Воде Београда
08.11.2017
Историја света је историја градова, ова језгровита мисао Освалда Шпенглера упућује нас на теме које нису честе код историчара. Преокупација историчара је више резервисана за теме ратова, револуција и њихових актера. Историја развоја комуналне инфраструктуре је историја развоја државе, могла би да гласи парафраза мисли са почетка текста. Историја изградње београдског канализационог система датира знатно пре 1905. године када је започета изградња. Претходила му је тридесетпетогодишња расправа у стручним и политичким круговима о варијантним решењима.
Ширећи се на обалама река Саве и Дунава двомилионски Београд је данас одговоран за трећину отпадне воде које се без пречишћавања изливају у наше реке. За заштиту воде две велике реке, за изградњу београдског система за прикупљање, одвођење и пречишћавање отпадних вода, потребно је издвојити пола милијарде евра. Србија треба да утроши десет пута више новца него њен главни град за пречишћавање комуналних отпадних вода и изградњу канализационих система за сва насеља, од најмањих са пар хиљада до највећих са више стотина хиљада становника. Рад о студији изводљивости за управљање отпадним водама града Београда можете видети овде.
ЗАШТО ЈЕ МОНИТОРИНГ КВАЛИТЕТА ВОДЕ ВАЖАН?
23.10.2017
Потреба за мониторингом физичко-хемијских, хемијских и биолошких показатеља у оквиру система управљања водама је основно полазиште за утврђивање успешности политике заштите вода од загађивања. Утемељеност политичких одлука је стога повезана са поузданошћу програма мониторинга. Агенција за заштиту животне средине почев од 2012. године спроводи мониторинг квалитета површинских вода у складу са захтевима Оквирне директиве о води EU (WFD 2000/60/EC).
У оквиру међународног скупа TAIEX Workshop on Environmental Monitoring који се одржава 23. и 24. октобра у Београду у организацији Европске комисије (European Commission) , представници Агенције за заштиту животне средине имају тематске презентације о досадашњим постигнућима и правцима даљег развоја мониторинга квалитета вода под називом Monitoring in Serbia, state-of-art and plans for improvement - lessons learned, које можете преузети овде.
ЕЕА Радионица
"Последице глобалних мегатрендова у региону Западног Балкана"
08.09.2017
Дана 7. и 8. септембра 2017. године, у организацији Европске агенције за животну средину, Европског тематског центра за копнене, приобалне и морске воде, уз подршку Агенције за заштиту животне средине, одржан је други састанак на тему "Импликација глобалних мегатрендова у региону Западног Балкана". Циљ састанка је био да окупи стручњаке Западног Балкана како би разговарали о ризицима и могућностима земаља региона које произлазе из најрелевантнијих ефеката мегатрендова.
На састанку су, уз заједничко разумевање стања и трендова који обликују везу између хране и воде у региону, дефинисани списак потенцијалних ризика и могућности које свака импликација представља за регион као и иницијална процена вероватноће потенцијалних ризика и могућности, њихов степен и временски оквир.
АНАЛИЗА ПОТРЕБА ЛОКАЛНИХ САМОУПРАВА
ОТПАД И ОТПАДНЕ ВОДЕ
25.08.2017
У циљу израде анализе потреба и плана подршке коју ће Министарство заштите животне средине у наредном периоду пружати јединицама локалне самоуправе, Агенција за заштиту животне средине је припремила упитнике за прикупљање података о тренутном стању у областима управљања отпада и отпадним водама.
Молимо Вас да попуњене упитнике доставите најкасније до понедељка, 4. септембра 2017. године, електронски, на адресу мр Небојше Реџића, начелника Одељења Националног регистра извора загађивања (nebojsa.redzic@sepa.gov.rs).
Упитници се могу преузети овде:
  1. Отпад у локалној самоуправи
  2. Отпадне воде у локалној самоуправи
Време прилагођавања на климатске промене
07.08.2017
Талас врућине који је овог лета захватио медитеранске делове Европе изазивајући данима рекордно високе температуре достигао је врхунац почетком августа обарајући рекорде у екстремним температурама. Топлотни талас је у Италији, деловима Француске и Шпаније као и на Балкану изазвао на десетине шумских пожара, оштетио усеве и повећао потрошњу струје и воде. У Београду је 5. августа измерено 40 Целзијусових степени изнад нуле, био је то најтоплији 5. август у последњих 130 година. Истовремено је у Тршћанском заливу температура мора на два метра дубине износила 29,5 степени Целзијуса, колико је измерено и дуж најсевернијих обала Италије, док је у неким заклоњеним деловима Венецијанског залива прелазила и тридесети подеок.
Према степену дејства и последица које је изазвао, односећи и људске животе, овај топлотни талас је добио име "Луцифер”. Арханђел Луцифер је у Библији описан као миљеник Бога чија је улога да тестира људе и доводи их у искушење. Време климатских промена у којем живимо је свакако време искушења на услове живота који нису били својствени у претходним временима.
Када је Агенција за заштиту животне средине пре две године објавила публикацију која говори о водама Србије у времену прилагођавања на климатске промене, хтели смо да нагласимо значај планирања неизвесности.
Колико је ово важна област и да ли јој се придаје одговарајући значај, можете се уверити још једном ОВДЕ.
Национална процена - НЕДОСТАТАК ВОДЕ ЗА ПИЋЕ
28.06.2017
Без воде живот на Земљи не би био могућ. Да ли умемо да ценимо значај воде? Да ли Србија има довољне количине воде за све потребе? Какав је квалитет воде у Србији?
Одговори на ова питања су нераскидиво повезани са реком Дунав која је одувек повезивала судбине европских народа. Током свог 588 километара дугог путовања кроз Србију, Дунав открива велики број места значајних за културу и историју Балкана, али и места улива њених притока које су загађене непречишћеним отпадним водама. Управо су притоке Дунава на нашој територији значајније за наш живот сада и у будућности, јер од њиховог квалитета и квантитета зависи и какву воду пијемо из наших јавних и индивидуалних система за водоснабдевање.
Да ли нам прети опасност од несташице воде за пиће? На ово питање можете добити одговор у првој националној процени ОВДЕ.
Квалитет воде акумулације Грлиште
08.05.2017
Представници Агенције за заштиту животне средине, Борис Новаковић и Милица Домановић учествовали су на "XXX стручном састанку превентивне медицине Тимочке крајине" са међународним учешћем који је одржан од 25. до 28. априла у Зајечару. Циљ скупа био је побољшање сарадње између сектора за животну средину и здравственог сектора, као и да се оснажи улога принципа предострожности у јавном здрављу и заштити животне средине. Представници Агенције за заштиту животне средине су презентовали два рада из области квалитета воде акумулације Грлиште намењене водоснадбевању града Зајечара.
Презентације са скупа можете преузети ОВДЕ.
Српско немачко партнерство у области вода
25.04.2017
Размена информација између представника индустрије и јавног сектора у Србији и експерата за водовод и канализацију из Немачке одржана је у Привредној комори Србије 24. априла (понедељак) на стручном скупу под називом "Српско-немачко партнерство за воде у Србији". Обративши се скупу, Филип Радовић директор Агенције за заштиту животне средине је истакао да послови које обавља Агенција за заштиту животне средине представљају важну подршку у фазама од планирања до спровођења политике заштите вода, јер је ту уз доносиоце одлука укључена и јавност и неопходно је обезбедити одговарајуће информације о планираним мерама и извештавати о ефектима њихове примене у складу са Оквирном директивом о води ЕУ.
Презентацију о стању и изазовима у области заштите вода, са овог скупа, можете видети ОВДЕ