Посета студената Технолошко-металуршког факултета Београд
16.11.2017
У оквиру предмета Контрола квалитета ваздуха и воде студенти четврте године Технолошко-металуршког факултета у Београду посетили су Агенцију за заштиту животне средине. Овом приликом студенти су упознати са делокругом рада Агенције у области квалитета ваздуха, радом и надлежностима Одељења за контролу квалитета ваздуха и Националне лабораторије, дела који се бави испитивањима ваздуха.
У оквиру предавања приказан је положај и улога Агенције у систему управљања квалитетом података, рад државног мониторинга квалитета ваздуха, система прикупљања, обраде и контроле квалитета података као и приказ анализа резултата кроз Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха. Након предавања студенти су обишли лабораторију где су се информисали о методама које се примењују у циљу испитивања, а након тога аутоматску станицу за квалитет ваздуха Београд-Зелено брдо.
Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2016. године
24.10.2017
Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2016. године садржи анализу резултата мерења која су се спроводила у оквиру државне и локалних мрежа за мониторинг квалитета ваздуха, односно концентрације алергеног полена у Републици Србији током 2016. године.
У Извештају је дата, сагласно постојећој важећој регулативи, једина званична оцена стања квалитета ваздуха у Републици Србији заснована на резултатима референтног аутоматског мониторинга сагласно чл. 21. Закона о заштити ваздуха, Уредби о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха ("Сл. гл. РС" бр.11/10 и 75/10), Уредби о утврђивању програма контроле квалитета ваздуха у државној мрежи ("Сл. гл. РС" број 58/11) и Уредби о утврђивању зона и агломерација ("Сл. гл. РС" бр. 58/11 и 98/12 ), као и на основу резултата мерења алергеног полена у ваздуху сагласно чл. 12. Закона о заштити ваздуха ("Сл. гл. РС" бр. 36/09 и 10/13).
Извештај садржи и приказ тренда квалитета ваздуха по зонама и агломерацијама у Републици Србији и индикаторе изложености градског становништва деловању озона и суспендованих честица PM10.
Битни делови и констатације из овог Извештаја биће садржани у Извештају о стању животне средине у Републици Србији за 2016. годину. Комплетан Годишњи Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2016. године можете преузети овде.
Посета државног секретара Министарства заштите животне средине
23.10.2017
У просторијама Агенције за заштиту животне средине одржан је радни састанак државног секретара Министарства заштите животне средине Ивана Карића и директора Агенције за заштиту животне средине Филипа Радовића.
На састанку су размотрени текући пројекти мониторинга и извештавања из надлежности Агенције. Било је речи и о новим пројектним могућностима у складу са политиком заштите животне средине, као и хармонизацији са прописима ЕУ у току приступних преговора. Разговарало се и о сарадњи Министарства и Агенције са администрацијом и компанијама америчке савезне државе Мериленд у области заштите и унапређења стања животне средине.
ЈАВНОСТ И ЗАШТИТА ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
09.10.2017
Идеја о јавности рада органа власти датира из 18. века и први пут је озакоњена у Шведској 1776. године када је грађанима призната доступност докумената и података у поседу управне власти (Tryckfrihetsforordnining). Јавност у раду долази у први план током последње три деценије 20. века са универзалним прихватањем концепта људских права.
Нашим прописима, прво уставним начелом и другим законским и подзаконским актима, Србија се сврстала међу она савремена демократска друштва која признају грађанима право да имају оправдани интерес да знају све о животној средини. Агенција за заштиту животне средине, између осталог, израђује извештаје о стању животне средине, и истовремено је отворена за сарадњу са медијима и невладиним организацијама.
Развој информационог друштва отвара неслућене могућности у размени информација, и у том смислу заслужује пажњу мрежа (network) Open Data in Europe and Central Asia (ODECA) која обухвата осамнаест земаља у региону и има за циљ подстицање иновирања и размену знања кроз отворене податке на регионалном и глобалном нивоу. На порталу ове мреже је објављен најновији рад који је пример подршке владином сектору, научним активностима и грађанима који су заинтересовани за отворене податке.
Текст можете прочитати на енглеском или српском језику
Процена стања о подацима и извештавању о биодиверзитету у Републици Србији
23.08.2017
У оквиру пројекта "Регионална мрежа за управљање подацима о биодиверзитету и извештавању" као дела GIZ Отвореног регионалног фонда за југоисточну Европу и у сарадњи са свим релевантним институцијама и сарадницима, припремљени су извештаји о стању информација о биодиверзитету и извештавању у земљама југоисточне Европе.
У Извештају о процени стања за Републику Србију посебно је наглашено: Министарство заштите животне средине одговорно је за управљање и развој политике заштите животне средине, укључујући и заштиту природе и биодиверзитета. Агенција за заштиту животне средине, као орган у саставу Министарства, одговорна је за прикупљање података о животној средини и припремање извештаја о стању животне средине. Стручне активности у области заштите природе и биодивертзитета обављају Завод за заштиту природе Србије и Покрајински завод за заштиту природе. У извештају су наведене и све остале релевантне институције, организације и удружења које сакупљају или поседују податке о биодиверзитету.
У оквиру пројекта припремљен је и Регионални водич о подацима и извештавању о биодиверзитету који је намењем свим заинтересованим странама за заштиту природе и животне средине како на националном, тако и на регионалном нивоу. Овај водич би требало да олакша процес интеграције у ЕУ у испуњавању услова који се постављају директивама о заштити природе у Преговарачком поглављу 27.
Национална процена - НЕДОСТАТАК ВОДЕ ЗА ПИЋЕ
28.06.2017
Без воде живот на Земљи не би био могућ. Да ли умемо да ценимо значај воде? Да ли Србија има довољне количине воде за све потребе? Какав је квалитет воде у Србији?
Одговори на ова питања су нераскидиво повезани са реком Дунав која је одувек повезивала судбине европских народа. Током свог 588 километара дугог путовања кроз Србију, Дунав открива велики број места значајних за културу и историју Балкана, али и места улива њених притока које су загађене непречишћеним отпадним водама. Управо су притоке Дунава на нашој територији значајније за наш живот сада и у будућности, јер од њиховог квалитета и квантитета зависи и какву воду пијемо из наших јавних и индивидуалних система за водоснабдевање.
Да ли нам прети опасност од несташице воде за пиће? На ово питање можете добити одговор у првој националној процени ОВДЕ.
CRESSIDA пројекат "Процена стања малих водотокова"
19.06.2017
Регионални центар за животну средину (Regional Environmental Center) и Агенција за заштиту животне средине су у периоду 14-16. јун 2017. године организовали радионицу у оквиру CRESSIDA пројекта на тему "Процена стања малих водотокова". Пројекат CRESSIDA има за циљ да пружи подршку локалним заједницама које се налазе у сливовима река Дрине и Дрим, релевантним државним институцијама и пословном сектору да ефикасније спроводе своје локалне стратегије и планове везане за одрживи развој. Земље учеснице у пројекту су Албанија, Босна и Херцеговина, Косово*, Црна Гора, Македонија и Република Србија.
Пројекат финансира Америчка Агенција за животну средину (USA EPA). У пројекту учествује укупно 18 општина из земаља учесница у пројекту. На радионици су представљене надлежности Агенције, капацитет за праћење стања животне средине, као и индикатори стања вода. Презентацију Агенције можете видети овде.
Supernatural festival 2017
23.05.2017
Агенција за заштиту животне средине је учествовала на 11. Supernatural фестивалу који је одржан 22. априла и 21. маја 2017. године на Ади Хуји, простору који је организација Supernatural од депоније шута претворила у парк на Дунаву - Supernatural парк.
Фестивал Supernatural је највећи еколошки догађај ове врсте у Републици Србији који окупља бројне посетиоце, еколошке организације, академске институције, стручњаке, локалне произвођаче органске хране, као и уметнике. Фестивал је активистичка платформа која за циљ има да покрене и промовише пројекте у области рециклаже отпада, одрживог транспорта и енергетске ефикасности, органске пољопривреде као и сам пројекат ревитализације екосистема Аде Хује. Посетиоци фестивала имали су прилику да се на нашем штанду упознају са радом Агенције, публикацијама и извештајима које објављујемо, као и да се информишу о актуелном стању животне средине у Републици Србији.
Међународни дан подизања свести о штетном утицају буке на здравље
26.04.2017
На данашњи дан пре 22 године први пут је обележен дан подизања свести о штетном утицају буке на здравље. Ову кампању започео је "Центар за слух и комуникацију" (Center for Hearing and communication), али је прихваћена на глобалном нивоу.
Бука у животној средини јесте нежељени или штетан звук. Штетни ефекти су дефинисани као негативан утицај буке на здравље људи. Иако не изазива тренутна оштећеља, перманентна бука може изазвати озбиљне последице и утицати на квалитет живота. Дуготрајно излагање буци која је настала услед друмског, железничког или авио саобраћаја може да доведе до поремећаја сна, као и до озбиљних кардиваскуларних обољења. У Европској Унији више од 120 милиона особа изложено је буци која има нивое са негативним утицајем на здравље.
Светска здравствена организација у својим извештајима наглашава да је саобраћај главни извор буке. Тим поводом одржавају се различите трибине и радионица које едукују становништво. Европска комисија одржава трибине које се баве анализом утицаја буке на здравље, а имају за циљ прављења баланса између транспорта (саобраћаја) од кога смо сви зависни и здравог живота на који сви имамо право.
Сарадња Агенције за заштиту животне средине и ЕПС-а
28.02.2017
Данас је Филип Радовић, директор Агенције за заштиту животне средине, потписао уговор о пословно-техничкој сарадњи са Електропривредом Србије који предвиђа стратешко повезивање и сарадњу у области мониторинга животне средине (ваздуха, воде, земљишта, отпада, буке, нејонизујућег зрачења, итд.) у близини локалитета производних и дистрибутивних постројења ЕПС-а.
Церемонији потписивања присуствовао је и Daniel Berg, директор Европске банке за обнову и развој, која је један од главних кредитора овог јавног предузећа.
"Нексус енергетски сектор - животна средина веома је важан у контексту одговорног пословања енергетских компанија, као и у контексту одрживог развоја наше земље и снажно утиче на квалитет живота људи", рекао је Филип Радовић на свечаној церемонији потписивања и нагласио да новац који се улаже у унапређење заштите животне средине представља инвестицију, никако трошак.