Извештај ЕЕА о приоритетним токовима података
22.12.2016
Европска агенција за животну средину (ЕЕА) је објавила први извештај о приоритетним токовима података према новом систему бодовања за 2016. годину. Овим извештајем се даје оцена нивоа достављања података о стању животне средине за све земље чланице и сараднице ЕЕА.
Према овом извештају, Република Србија се за индикатор "Заштићена подручја", са 4 бода, налази међу 6 најбоље оцењених земаља, од 39 земаља Европе. Извештавање по индикатору "Заштићена подручја" припремају стручњаци Агенције за заштиту животне средине Републике Србије и Завода за заштиту природе Србије.
Извештавање према индикатору "Регистар испуштања и преноса загађујућих супстанци" (E-PRTR) показује да је 31 земља од 33 оцењена са 4 бода, међу којима је и Република Србија. Извештавање по индикатору E-PRTR припрема Агенција за заштиту животне средине Републике Србије.
Учешће стручњака Агенције на 44. Саветовању "Заштита ваздуха 2016"
06.10.2016
Традиционално национално саветовање на тему квалитета ваздуха одржано је по 44. пут у Кладову, 3 - 5. октобра, под називом "Заштита ваздуха 2016". Стручњаци Агенције су презентовали три стручна рада: "Оцена квалитета ваздуха у Републици Србији", аутора Јасмине Кнежевић и сарадника, "Брисање једне црне тачке - Почетни утицај нове топионице бакра у Бору на квалитет ваздуха", аутора Тихомира Поповића и сарадника, "Праћење алергеног полена у државној мрежи Републике Србије", аутора Мирјане Митровић и сарадника.
Презентације ових радова можете преузети овде.
Активно учествујући у раду Саветовања представници Агенције су наставили праксу информисања стручне и широке јавности о стању и тенденцијама у области квалитета ваздуха у Републици Србији.
Пресељена АМСКВ Копаоник
09.08.2016
Због изградње нове TS 110/35/10 kV на досадашњој локацији АМСКВ Копаоник било је неопходно да Агенција за заштиту животне средине премести контејнер са опремом за континуирано праћење концентрација загађујућих материја у ваздуху на нову локацију. Уз подршку Завода за заштиту природе и Националног парка Копаоник одабрана је нова локација у непосредној близини локације на којој су до сада вршена мерења. Захваљујући подршци извођача радова припремљена је бетонска подлога на новој локацији и извршени припремни радови за довод електричне струје.
Екипе Агенције за заштиту животне средине, компаније Мизма Игбос и извођача радова Ековоxпродукт-а на новој TS 110/35/10 kV реализовале су 4. августа 2016. године пребацивање контејнера са опремом АМСКВ Копаоник на нову локацију.
АМСК Копаоник ће наставити са радом по прикључивању на електричну мрежу и окончања грађевинских радова који битно утичу на квалитет ваздуха у непосредној околини.
Пољопривреда и животна средина у Републици Србији
-Индикаторски приказ-
27.07.2016
Пољопривреда је у интеракцији са животном средином на више начина. Рурални предео формиран је кроз векове под утицајем пољопривредне производње, а симбиоза између пољопривредника и животне средине је веома комплексна. Пољопривреда је главни корисник земљишта и снабдевач храном, а за правилно и ефикасно функционисање мора да се ослања на стање екосистема. Нарушен екосистем може довести до загађења земљишта, вода, ширења зараза биљака и стоке, поплава, губитка плодности земљишта и др. Изазов за политику данашњег времена у сектору пољопривреде је да заштити животну средину минимизирањем нежељених ефеката унутар и изван сектора.
У оквиру ове публикације, а на основу доступних података, приказано је 19 индикатора којима се први пут квантификује утицај пољопривреде на животну средину и прате промене које се дешавају међусобним утицајем пољопривреде, као привредне гране, и животне средине у којој се одвијају пољопривредне активности.
Стога ова публикација има за циљ да се нагласи значај праћења мултисекторских утицаја на животну средину, али и условљености њиховог развоја од стања животне средине.
Публикацију можете преузети овде.
Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2015. године
01.07.2016
Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2015. године садржи резултате обраде података добијених оперативним аутоматским мониторингом квалитета ваздуха у Републици Србији током 2015. године.
У Извештају је дата, сагласно постојећој важећој регулативи, једина званична оцена стања квалитета ваздуха у Републици Србији сагласно чл. 21. Закона о заштити ваздуха, Уредби о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха ("Сл. гл. РС" бр.11/10 и 75/10), Уредби о утврђивању програма контроле квалитета ваздуха у државној мрежи ("Сл. гл. РС" број 58/11) и Уредби о утврђивању зона и агломерација ("Сл. гл. РС" бр. 58/11 и 98/12 ).
Извештај садржи и приказ тренда квалитета ваздуха по зонама и агломерацијама у Републици Србији и проценат становништва потенцијално изложеног концентрацијама загађујућих материја изнад референтних нивоа.
Битни делови и констатације из овог Извештаја биће садржани у Извештају о стању животне средине у Републици Србији за 2015. годину.
Комплетан Годишњи Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2015. године можете преузети овде.
Почетни утицај нове топионице бакра у Бору на квалитет ваздуха
14.06.2016
На XXIV Међународној Конференцији "ЕКОЛОШКА ИСТИНА" ECO-IST'16, која се одржава у Врњачкој Бањи, презентован је рад "INITIAL IMPACT OF NEW BOR COPPER SMELTER ON AIR QUALITY" чији су аутори Т. Поповић, Б. Јовић и Ј. Кнежевић.
На подручју Бора су била учестала прекорачења ГВ дневних вредности SO2. Интензитет прекорачења је достизао и десетоструке износе ГВ.
У раду су дати резултати анализе просечног стања квалитета ваздуха у Бору у периоду 2010 - 2014. године и квалитета ваздуха од новембра 2015. године, од када ради само нова топионица бакра.
И у периоду рада само нове топионице било је прекорачења дневних ГВ SO2 али су се она јављала 4 пута ређе него у периоду 2010 - 2014. Прекорачења вредности двоструко веће од ГВ била су 7 пута ређа, док су трострука прекорачења ГВ била 38 пута ређа. Десетострука прекорачења ГВ су забележена у претходном периоду. У условима рада само нове топионице такве случајеве не треба више очекивати.
Презентацију рада "INITIAL IMPACT OF NEW BOR COPPER SMELTER ON AIR QUALITY" можете погледати овде.
Поузданост ових оцена се може повећати анализом дужег периода рада само нове топионице. Аутори ће ту чињеницу имати у виду у наредном периоду када се оваква анализа може поновити.
Одлични резултати Калибрационе лабораторије
на међулабораторијском поређењу Испра (Италија)
02.06.2016
Калибрациона лабораторија Агенције за заштиту животне средине, први пут је учествовала на најзначајнијем међулабораторијском поређењу за процену стручности лабораторија у области аутоматских мерења неорганских гасовитих загађујућих материја у Европи, које организује Европска референтна лабораторија за загађење ваздуха - ERLAP (European Reference Laboratory of Air Pollution) у Испри (Италија), где смо били једини учесници изван Европске Уније, упоређујући се са још осам лабораторија Мреже европских референтних лабораторија за квалитета ваздуха - AQUILA (Network of European Air Quality Reference Laboratories).
У односу на друге лабораторије наши резулати мерења и оцене стручности су међу најбољима, одмах иза референтне лабораторије Републике Чешке и приказани су у табели, где наша лабораторија има ознаку H. Овим је потврђена стручност, оспособљеност и примена добре лабораторијске праксе Калибрационе лабораторије у области аутоматских мерења квалитета ваздуха, према ЕУ нормама, као и успешно очување и преношење следљивости мерења на Државну мрежу аутоматских станица за квалитет ваздуха.
Табелу са резултатима можете погледати овде.