ЈКП ДЕПОНИЈЕ И ДИВЉЕ И СТАРЕ ДЕПОНИЈЕ
16.12.2014
У циљу ажурирања база података о депонијама у Републици Србији Агенција за заштиту животне средине је свим локалним самоуправама доставила писмо са молбом за достављање података о:
  • депонијама које су одлуком намењене за одлагање комуналног отпада и којима управљају ЈКП предузећа (ЈКП депоније),
  • дивљим и старим депонијама које се налазе на подручју локалне самоуправе.
  • Обрасци се могу преузети са следећих адреса:
  • ОБРАЗАЦ за ЈКП депоније
  • ОБРАЗАЦ за Дивље и старе депоније
  • За сваку депонију се попуњава посебан образац. Попуњене обрасце је потребно доставити Агенцији за заштиту животне средине. Рокови за достављање су:
  • за ЈКП депоније - 28. децембар 2014. године
  • за дивље и старе депоније - 30. јануар 2015. године
  • ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ПРЕДУЗЕЋИМА КОЈА ИЗВЕШТАВАЈУ
    12.12.2014
    Због све већег броја злоупотреба од стране трећих лица која се представљају да испуњавају обавезе у име правних лица која имају обавезу извештавања ка Одељењу Националног регистра извора загађивања - Агенције за заштиту животне средине, уводе се рестрикције у давању информација везаних за тарифне ставове увезених производа.
    Убудуће ће се ови подаци давати ИСКЉУЧИВО на основу писменог захтева правног лица које је увозило производе који подлежу достављању извештаја.
    Захтев се подноси на меморандуму предузећа, прописно потписано и оверено печатом, са бројем факса и e-mail адресом.
    Захтев се доставља писмено на адресу:
    Агенција за заштиту животне средине Руже Јовановића 27а, 11160 Београд.
    ВОДА И ЗДРАВЉЕ
    08.12.2014
    У организацији Министарства здравља, Министарства пољопривреде и заштите животне средине и Агенције за заштиту животне средине и уз подршку Канцеларије Светске здравствене организације за Србију (WHO Serbia) у Београду се одржавају две радионице, "NATIONAL WORKSHOP ON THE UNECE - WHO/EUROPE PROTOCOL ON WATER AND HEALTH FOR SERBIA" (9. децембра 2014, Палата Србија) и "GLOBAL MONITORING WORKSHOP 2014" (10. и 11. децембра 2014, Палата Србија).
    ПРВА радионица је "Протокол о води здрављу за Србију". Ова радионица има за циљ упознавање са обавезујућим међудржавним уговором иницираним од стране Европске економске комисије при Уједињеним нацијама (UNECE) и Светске здравствене организације (WHO). Србија је једна од земаља потписница овог Протокола кога је ратификовала у јануару 2013. године.
    Ради предузимања мера и активности значајних за спровођење "Протокола о води и здрављу" представници Министарства здравља, Министарства пољопривреде и заштите животне средине и Агенције за заштиту животне средине у овом телу израдили су монографију "Спровођење протокола о води здрављу у Републици Србији - анализа стања". Монографију можете преузети овде. На овој радионици заинтересованим странама представници WHO/Europe, UNECE и аутори монографије представиће концепт интегралног приступа смањења загађења, одржавања и обнављања водних ресурса у функцији заштите људског здравља.
    ДРУГА радионица је "Global Analysis and Assessment of Sanitation and Drinking Water" (GLAAS) и преглед података за Србију. Овај концепт је иницијатива Уједињених Нација коју спроводи Светска здравствена организација (WHO). GLAAS извештаји објављују се сваке две године и обухватају процену законодавства, инвестиција у новцу и људским ресурсима, степен иностране помоћи, као и утицај свих ових фактора на пружање услуга и спровођење активности у области водоснабдевања, каналисања и промоције санитарно-хигијенских услова. Извештај GLAAS за 2014. обухвата податке за 94 земље и први пут од 2008. од када се објављује и податке за Србију. У реализацији овог упитника је учествовао и представник Агенције за заштиту животне средине. Овогодишњи The UN-Water GLAAS 2014 Report са подацима за Србију можете преузети овде.
    Резултати испитивања
    квалитета површинских и подземних вода за 2013. годину
    21.10.2014
    Агенција за заштиту животне средине је реализовала Програм мониторинга статуса површинских и подземних вода током 2013. године (на основу Уредбе о утврђивању годишњег програма мониторинга статуса вода за 2013. годину - "Сл. гласник РС", број 43/2013).
    Годишњи извештај Резултати испитивања квалитета површинских и подземних вода за 2013. годину садржи систематизоване податке прикупљене током спроведених испитивања биолошких елемената за оцену еколошког статуса/потенцијала, као и физичко-хемијских, хемијских и микробиолошких показатеља квалитета вода водотока, акумулација, језера и издани на територији Републике Србије.
    Комплетне резултате испитивања квалитета површинских и подземних вода за 2013. годину можете преузети овде.
    Предузећа и даље избегавају своје обавезе према
    Агенцији за заштиту животне средине
    - следе прекршајне пријаве -
    31.07.2014
    Агенција за заштиту животне средине жели да информише јавност да је анализом утврђено да одређени број предузећа и даље избегава достављање података за Национални регистар извора загађивања. Агенција је 9. маја покренула акцију са циљем да се у току два месеца прикупе сви подаци који недостају. Након 80 дана, до 27. јула, примљено је само 1104 извештаја, што је мање од 15 % од укупног броја извештаја који недостају.
    Из тог разлога, приморани смо да у складу са чланом 117. Закона о заштити животне средине, покренемо прекршајни поступак против предузећа која нису испунила своју обавезу. Први захтеви за прекршајни поступак су већ предати надлежним судовима.
    Нови извештаји за 2013. годину
    16.07.2014
    Агенција за заштиту животне средине је, на основу достављених података у информациони сyстем Националног регистра извора загађивања, припремила:
    Представљање Екорегистра
    14.05.2014
    Данас је у Привредној комори Београда одржана презентација Екорегистра, првог националног метарегистра за информације о животној средини. Екорегистар представља практичну примену начела Архуске конвенције о доступности информација, учешћу јавности у доношењу одлука и праву свих на правну заштиту у питањима животне средине. Пројекат је реализован као резултат сарадње Мисије ОЕБС-а у Србији, Министарства пољопривреде и заштите животне средине Републике Србије и Агенције за заштиту животне средине. Портал пружа и могућност свим заинтересованим грађанима да сами врше ажурирање података, тако што ће предлагати измене података у бази, као и унос нових институција и докумената. Електронска адреса портала је www.ekoregistar.sepa.gov.rs.
    После поздравне речи представника Привредне коморе Београда, директора Агенције Филипа Радовића и представника ОЕБС а Оливере Зуровац-Кузман одржане су презентације о Информационом систему Агенције за заштиту животне средине, на чијем поддомену се и налази овај портал, као и настанку, структури, садржају и коришћењу базе Екорегистра.
    После краће дискусије закључено је да овај важан корак ка потпуној доступности информација из ове области треба да настави са радом уз напомену да је на недавном састанку UNECE "Friends of SEIS" апострофиран као пример добре европске праксе.
    Прикупљање података за НРИЗ
    09.05.2014
    Агенција је, већ првог дана акције прикупљања података, обавестила председнике општина односно градоначелнике, као и инспекторе различитих инспекцијских служби на свим нивоима о овој акцији са молбом да се што активније укључе у њу. Наш затев је послат на преко 800 адреса.
    Поред тога, урађена је и анализа досада достављених података. До данас је укупно достављених извештаја 10801, док је број ПРТР постројења која су доставила податке 126.
    Да би се пратила успешност ове акције, у току је припрема интернет странице на којој ће се евидентирати анализа података и биће објављена на сајту Агенције у току идуће недеље. Ажурирање ове странице ће се вршити сваког петка.
    Листе предузећа која су испунила своје обавезе, као и листе предузећа која нису доставиле податке, можете погледати овде.
    Предузећа избегавају своје обавезе
    према Агенцији за заштиту животне средине
    05.05.2014
    Агенција за заштиту животне средине жели да информише ширу јавност да је анализом достављених података утврђено да одређени број предузећа избегава испуњавање обавеза извештавања за Национални регистар извора загађивања. Агенција је до сада, примила око 10700 извештаја од нешто више од 6000 обвезника, али још увек око 8000 извештаја није достављено. Највећи број извештаја нису доставила предузећа која на тржиште Србије стављају производе који након употребе постају посебни токови отпада - гуме, батерије, уља итд, њих преко 7000.
    О значају података који се прикупљају у Агенцији не треба посебно говорити јер сви они, пре свега, представљају основ за утврђивање стања животне средине у Републици Србији, доношење ефикасне политике управљања животном средином и других секторских политика, њихово финансирање и праћење имплементације.
    Из тог разлога, Агенција ће 9. маја покренути акцију са циљем да се у наредних два месеца сакупе сви подаци који недостају у информационом систему.
    Детаљније о овој ванредној акцији прикупљања података погледајте овде.
    Мобилна аутоматска станица за праћење квалитета ваздуха
    постављена и активирана у Зајечару
    14.04.2014
    Екипа Агенције за заштиту животне поставила је и активирала мобилну аутоматску станицу за праћење квалитета ваздуха (АМСКВ) у Зајечару. Мобилна АМСКВ је постављена и активирана 10. априла 2014. на локацији Попова плажа.
    Избор локације за постављање мобилне АМСКВ и обезбеђивање напајања електричном струјом је извршено у сарадњи са представницима градске управе Града Зајечара.
    Планирано је прикупљање података о тренутном стању квалитета ваздуха праћењем концентрација основних загађујућих материја и то: сумпор диоксида, оксида азота, угљен моноксида, суспендованих честица PM10 (суспендованих честица аеродинамичког пречника мањег од 10 микрометара) и PM2.5. Уз праћење концентрација наведених загађујућих материја пратиће се и основни метеоролошки параметри.
    Резултати мерења мобилне АМСКВ у Зајечару, уз текуће резултате из целе државне мреже за аутоматски мониторинг квалитета ваздуха у Републици Србији се могу пратити у реалном времену на web страници Агенције .