Пројекат Алергене врсте биљака у нашој околини
09.12.2013
Од септембра месеца започела је сарадња Агенције за заштиту животне средине, Фармацеутско физиотерапеутске школе и Природњачког музеја у оквиру пројекта - Алергене врсте биљака у нашој околини.
На реализацији пројекта учествоваће испред Агенције, Мирјана Митровић и Ана Љубичић, др Марко Несторовић (виши кустос Природњачког музеја), мр фарм. Смиљана Соларов (проф. школе), мр др сц. мед. Горана Шовљански (Градски завод за болести плућа и туберкулозу). Пројекат је подржао директор Агенције Филип Радовић.
Тим поводом су 18.11.2013. ученици Фармацеутско физиотерапеутске школе посетили Агенцију где су се упознали са методологијом идентификације и концентрације алергеног полена као и са изгледом свих поленових зрна. На стручном предавању усклађеном узрасту, ученицима је објашњено и показано како изгледа семплер за полен, морфологија зрна, подела алергених биљака, сезонска динамика цветања алергених биљака као и календар алергених биљака.
Овакав облик интерактивног рада са ученицима ће се наставити и следеће године са почетком сезоне цветања биљака.
Отварање изложбе "Амброзија 150 година у Европи - 60 година у Србији"
19.07.2013
18. јула 2013. године у галерији Природњачког музеја на Калемегдану Мирјана Митровић, руководилац Групе за полен у Агенцији за заштиту животне средине, отворила је изложбу “Амброзија 150 година у Европи - 60 година у Србији" нагласивши да је у Агенцији за заштиту животне средине, кроз државни мониторинг алергеног полена, успостављено мерење овог инвазивног и опасног корова. Амброзија је најпознатија и најопаснија алергена биљка на свету. Њен полен изазива алергију код 10% људи, а узрочник је 50-60% свих поленских алергија. Код најосетљивијих особа 8-20 поленових зрна у 1 м3 ваздуха може да изазове јаке реакције, а само једна биљка амброзије продукује и до 8 милијарди поленових зрна. Сматра се да на нашим просторима расте око 10 биљака по становнику.
Ове године навршава се 150 година од када је амброзија први пут регистрована у Европи и 60 година од када је примећена у Србији. Циљ изложбе је да се укаже на биолошки, еколошки, пољопривредни и здравствени значај амброзије, тако да посетиоци могу самостално да препознају ову врсту у животном окружењу, као и да науче како да се заштите, али и да је искорене.
Аутори изложбе су Марко Несторовић и Мирослав Јовановић, а међу званицама и гостима било је представника државне управе, света медицине и природних наука и других.
Свечани скуп пуштања у рад нове станице за детекцију алергеног полена
26.04.2013
На основу Споразума о стручној сарадњи између Агенције за заштиту животне средине и Градске управе Бечеј, 25. априла 2013. године, у присуству представника локалне самоуправе и тима Агенције за мониторинг и стање алергеног полена постављена је и пуштена у рад станица за мерење и детекцију алергеног полена у ваздуху.
Председник општине Мр Вук Радојевић званично је пустио у рад уређај, који је постављен на крову Спортског центра Бечеј, истакавши да је задовољан сарадњом Министарства енергетике, развоја и заштите животне средине - Агенције за заштиту животне средине и локалне управе, у овом случају општине Бечеј.
Свечаном скупу обратила се и г-ђа Мирјана Митровић-Јосиповић, руководилац Групе за мониторинг и стање алергеног полена Агенције истакавши да је, у циљу ширења мониторинга државне мреже, ово 13 станица за праћење концентрације полена, која ће у оквиру државне мреже, до краја новембра, детектовати 24 алергене врсте полена. Истовремено, наглашено је да у Србији, као и у земљама Европске уније, постоји веома разграната мрежа станица за праћење концентрације полена.