Изаберите кључну реч:

Мобилна аутоматска станица у Шапцу
30.10.2020
У Шапцу, на градском тргу, Агенција за заштиту животне средине је данас званично пустила у оперативан рад мобилну аутоматску станицу за контролу квалитета ваздуха. У наредних 30 дана ова станица са најсавременијом опремом за мерење концентрација полутаната, ће омогућити свим грађанима и стручним институцијама да имају увид у вредности параметара квалитета ваздуха.
У реалном времену, свакога сата, моћи ће се пратити на сајту Агенције и апликацији за мобилне уређаје концентрације сумпор диоксида, азот диоксида, угљен моноксида и суспендованих честица до 10 и до 2.5 микрона.
Резултати ових индикативних мерења ће помоћи у сагледавању потреба за детаљнијим, континуарним мониторингом у циљу смањења утицаја аерозагађења на здравље људи. Овом важном догађају присуствовали су и градоначелник Шапца, директор Агенције и председник Европске зелене партије.
Позив за медије - Мерење PM10 честица у Беочину
24.09.2020
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић у петак 25. септембра 2020. године, са почетком од 11 часова, у присуству председнице Општине Беочин, пустиће у оперативан рад узоркивач за континуарно праћење суспендованих честица PM10, на локацији "Фабрика воде“ у Беочину. Овим Агенција наставља да проширује обим мониторинга квалитета ваздуха, посебно у непосредној близини индустријских погона и насељених места.
Позивамо медије да пропрате овај догађај.
Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији за 2019. годину
07.09.2020
Годишњи извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2019. године садржи анализу резултата мерења која су се спроводила у оквиру државне и локалних мрежа за мониторинг квалитета ваздуха, односно концентрације алергеног полена у Републици Србији. У Извештају је дата, сагласно постојећој важећој регулативи, једина званична оцена стања квалитета ваздуха у Републици Србији заснована на резултатима референтног аутоматског мониторинга сагласно чл. 21. Закона о заштити ваздуха, Уредби о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха ("Сл. гл. РС" бр.11/10 и 75/10), Уредби о утврђивању програма контроле квалитета ваздуха у државној мрежи ("Сл. гл. РС" број 58/11) и Уредби о утврђивању зона и агломерација ("Сл. гл. РС" бр. 58/11 и 98/12 ), као и на основу резултата мерења алергеног полена у ваздуху сагласно чл. 12. Закона о заштити ваздуха ("Сл. гл. РС" бр. 36/09 и 10/13).
У 2019. години, проценат расположивости валидних сатних вредности већих од 90% од свих инсталираних анализатора SO2, NO2, CO, PM10 i O3, значајно је повећан са 48% на 85%.
Битни делови и констатације из овог Извештаја су садржани у Извештају о стању животне средине у Републици Србији за 2019. годину. Комплетан годишњи Извештај о стању квалитета ваздуха у Републици Србији 2019. године можете преузети овде.
Загађење реке Пештан
01.04.2020
На територији општине Лазаревац 31. марта дошло је до загађења реке Пештан која се улива у Колубару. Уочена је плава боја у дужини од 2 - 3 км. Одмах по сазнању о загађењу, Агенција за заштиту животне средине је изашла на терен, извршила узорковање воде и обавестила надлежну водопривредну инспекцију.
Након узимања узорака у Националној лабораторији Агенције радиће се анализа општих параметара, укупни и растворени тешки метали као и приоритетне и приоритетно хазардне супстанце. Након урађених анализа Агенција ће обавестити јавност и надлежне органе о резултатима. Такође, у сарадњи са надлежном инспекцијом утврдиће се потенцијални загађивачи ове реке.
Агенција спроводи мониторинг квалитета вода у потпуности усклађен са стандардима Европске уније и годишње изврши анализе преко 250.000 параметара.
Иако смо прилагодили начин рада у складу са ванредном ситуацијом и препорукама Владе Републике Србије, редовно вршимо узорковање воде на улазним профилима у нашу землју као дневним извештајним станицама и нећемо дозволити да било каква загађења прођу недетектована.
Оштро осуђујемо овакве поступке неодговорних појединаца за које смо уверени да ће у најскоријем року бити кажњени на одговарајући начин.
Саопештње - Квалитет ваздуха
29.03.2020
Државна мрежа за мониторинг квалитета ваздуха Агенције за заштиту животне средине детектовала је високе концентрације суспендованих честица PM10 и нешто мање концентрације PM2.5 током ноћи 26./27. марта као и наредна два дана, када су оне бележиле вредности и до 500 µg/m3.
С обзиром на до сада незабележену појаву од успостављања аутоматског мониторинга квалитета ваздуха (2010. године) трагало се за узроком ове појаве. Утврђено је да не постоји ниједан извор емисија на територији Србије и у околним земљама који би могао да узрокује овакве вредности концентрација на толико широком подручју.
Агенција има блиску сарадњу са Европском агенцијом за животну средину из које произилази приступ The Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) Програму Европске уније за осматрање (слике дате доле). Резултати глобалне мреже за праћење транспорта песка на велике удаљености довели су до закључка да је доминантни допринос овој појави био атипичан транспорт огромне количине песка са удаљености више хиљада километара са истока што је последица метеоролошке синоптичке ситуације која је условила да ваздушна маса са истока продре дубоко у централну Европу као и њен и западни-северозападни део.
Сада, 29. марта вредности концентрација суспендованих честица су поново у нормалном опсегу.
Android™ апликација "Алергени полен"
06.03.2020
Нова Android™ апликација "Алергени полен" доступна је у Google продавници.
Агенција за заштиту животне средине је израдила апликацију која приказује податке о концентрацијама алергеног полена у ваздуху на 26 мерних места у оквиру Државне мреже за мониторинг полена, у периоду од почетка фебруара до краја октобра, док траје полинација у нашим климатским условима.
Квалитативно и квантитативно одређивање алергеног полена у ваздуху ради се мануелном методом, те су приказани подаци за претходну недељу са прогнозом кретања концентрације у текућој недељи.
Станица за контролу квалитета ваздуха у Новом Пазару
10.02.2020
Данас је пуштена у рад нова станица за контролу квалитета ваздуха у Новом Пазару. Аеро загађење је један од највећих изазова савремене цивилизације. Србија је одлуцила да се ухвати укоштац са тим проблемом. Вођени тиме да ако се нешто не може измерити, не може се ни контролисати. Сходно томе направили смо стратегију да ниједно место у Србији не остане непокривено мониторингом кваливета ваздуха у наредом периоду.
Станице ће вршити мониторинг свих релевантних материја, односно загађујућих полутаната, попут азотних оксида, сумпор диоксида, суспендованих честица као и приземнног озона.
Отварању су присуствовали менаџмент Агенције за заштиту животне средине, менаџмент градске управе Новог Пазара, а станицу су пустили у рад директор Агенције Филип Радовић и градолначелник Нихад Бишевац.