Активности



Изаберите кључну реч:

Сарадња Агенције и Удружења "Храбри чистач"
10.12.2018
Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић и председник Удружења индустрије отпада "Храбри чистач" Слободан Цветковић потписали су Споразум о сарадњи на унапређењу система управљања отпадом.
Овом приликом је конкретно договорено већ почетком 2019. године заједничко организовање семинара у циљу веће транспарентности и подизања квалитета података који се односе на кретање опасног отпада у Републици Србији.
Управљање отпадом у Републици Србији у периоду 2011 -2017. године
04.11.2018
Агенција за заштиту животне средине је припремила Извештај "Управљање отпадом у Републици Србији у периоду 2011 - 2017. године".
Овим извештајем су обухваћени основни показатељи управљања отпадом у Републици Србији за наведени период. Извештај је урађен на основу података достављених у информациони систем Националног регистра извора загађивања од стране обвезника извештавања у складу са Законом о заштити животне средине и Законом о управљању отпадом.
Извештај се може преузети овде.
Прекогранични мониторинг површинских вода - акцидент на реци Сави
15.10.2018
Водопривредни биланс на територији Србије карактерише неповољност интерног у односу на екстерни доток у таквом дисбалансу да транзитне воде чине 92% свих површинских вода које протичу нашом земљом. Ова карактеристика водног режима усложњава очување квалитативног статуса великих река које дотичу са суседних територија. Прошле недеље били смо сведоци медијских саопштења која су алармирала јавност. У питању је био хемијски акцидент у рафинерији нафте на обали Саве, на територији БиХ (Република Српска) узводно од државне границе са Србијом, који је према саопштењу медија проузроковао загађивање реке.

Правовременост и истинитост информисања надлежних органа и организација у оваквим ситуацијама је пресудна. Агенција за заштиту животне средине је у оквиру редовног мониторинга са дневних извештајних станица Нови Сад (Дунав), Јамена и Шабац (Сава) и Љубичевски мост (Велика Морава) објављивала податке о квалитету ових река на сајту у посебном билтену "Дневне извештајне станице". Сва испитивања показују да је квалитет воде непромењен односно да у реци Сави нема загађења изазваног нафтом.
Позитиван пример друштвене одговорности у Србији
Важна сарадња државе и приватног сектора
како би се створили бољи услови заштите животне средине
12.10.2018
У просторијама Агенције за заштиту животне средине данас је потписан Уговор о успостављању сарадње у области заштите ваздуха између CRH Србија из Поповца и Агенције за заштиту животне средине. Овим Уговором Агенција за заштиту животне средине добија на коришћење аутоматску мерну станицу за квалитет ваздуха, како би се на тај начин континуирано пратио квалитет ваздуха у насељеном месту Поповац.
"Ово представља позитиван пример како држава и приватни сектор могу заједничким снагама да побољшају стање у животној средини у Србији. Мониторинг ваздуха је врло важан, јер само уколико имамо јавне и транспарентне податке о квалитету ваздуха, можемо да утичемо на његово побољшање. Овим примером видимо да се ствари у Србији померају и да се створила позитивна клима у друштву. Друштвену одговорност у области заштите животне средине компаније не треба да посматрају као трошак, већ улагање у свој развој, како би створиле нове прилике и предност на тржишту и додатни потенцијал за даљи развој“, рекао је приликом потписивања Уговора директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић.
Директор Агенције Радовић је додао да искуства из света показују да су компаније које су усвојиле еколошке стандарде конкурентније на међународном тржишту у средњерочном и дугорочном смислу, будући да еколошки стандарди промовишу иновацију и модернизацију процеса и производа, и воде ка чистијим технологијама, као и да се употреба чистијих технологија може довести у везу с унапређењем ефикасности у погледу коришћења расположивих ресурса.
"Велике еколошке катастрофе су подстакле глобалну расправу о одговорности компанија и истакле потребу њиховог укључивања у процес решавања кључних питања у вези са заштитом животне средине. Овај Уговор је важан за нас као државу, јер је он корак напред у вредносном смислу и ја се надам да ће он подстаћи и друге компаније да следе овај пример“, закључио је Радовић.
Од еколошких такси предузећа уплаћено у буџет близу 10 милијарди динара
27.08.2018
На основу принципа "загађивач плаћа" и "корисник плаћа", српска предузећа су уплатила у буџет у прошлој години на име еколошке таксе скоро 10 милијарди динара, изјавио је данас директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић. Узимајући у обзир и остале еколошке таксе, укупни приходи од такси (републичког буџета, буџетског фонда за заштиту животне средине Аутономне Покрајине Војводине и буџетских фондова за животну средину локалних самоуправа) износили су 13,3 милијарди динара.
Оно што можемо са сигурношћу да кажемо је да број компанија које плаћају еколошку таксу перманентно расте. Са мерама које смо предузели више ниједна компанија неће бити у могућности да сакрије своје податке - изјавио је Радовић.
Агенција за заштиту животне средине у претходних неколико година имплементирала је најновије софтверско решење које смо са друге стране пропратили правном регулативом, и то је дало драматичне резултате. Успели смо да број извештаја које добијамо годишње повећамо за око 2.000, а тиме и приход од еколошке таксе - истакао је Радовић.
Више од 20.000 компанија у Србији је иначе у обавези да плаћа еко-таксу, а та цифра се мења из године у годину, додаје Радовић.
Отворени подаци - отворене могућности
10.08.2018
На Националном порталу отворених података, који представља централно место на којем су обједињени отворени подаци јавних институција и стављени на располагање грађанима, приватном и невладином сектору, у области животне средине налазе се и подаци које је отворила Агенција за заштиту животне средине.
Агенција је једна од тренутно 27 јавних институција у Србији која је "отворила" своје податке и који се налазе на Националном порталу отворених података. Агенција је такође једна од првих 5 државних институција која је отворила податке још 2015. године када су започете активности на успостављању државног програма отворених података. Агенција је креирала и посебан портал отворених података на коме се, за сада, налази пет група података: о квалитету ваздуха, квалитету вода, полену, квалитету земљишта и из Националног регистра загађивача.
Концепт отворених података се односи на идеју да би подаци, до којих се долази новцем пореских обвезника, требало да буду доступни свима у отвореном, машински читљивом формату што омогућава њихову даљу употребу, а тиме постану и ресурс за најразличитије иновације.
Нове прекршајне пријаве достављене Прекршајном суду у Београду
09.07.2018
Агенција за заштиту животне средине доставила је Прекршајном суду у Београду 1981 захтев за покретање прекршајног поступка против правних лица и предузетника који нису испунили своје обавезе извештавања за 2017. годину о увозу производа који након употребе постају посебни токови отпада.
У складу са Законом о управљању отпадом произвођачи и увозници гума, производа који садрже азбест, акумулатора и батерија, минералних или синтетичких уља или мазива, електричних и електронских производа и возила имају обавезу достављања података за увезене количине наведених производа које сами стављају на тржиште у Републици Србији или које сами користе као крајњи потрошачи. Рок за достављање података је 31. март текуће године за податке од претходне године. Према Закону о заштити животне средине, Агенција иницира покретање прекршајних поступака против обвезника извештавања, односно плаћања накнада, који нису доставили потребне податке, односно нису доставили потребне податке на прописан начин и у законском року, или су доставили нетачне податке.
С обзиром да су наведена правна лица и предузетници пропустили да доставе тражене податке, пред Прекршајним судом у Београду против њих је покренут прекршајни поступак у циљу прикупљања тражених података. Сврха наплате еколошке таксе јесте хармонизација европских стандарда, побољшање стања животне средине на територији наше земље као и финансирање зелених пројеката и подстицаја рециклажној индустрији.
Посета делегације Европске агенције за животну средину
Агенцији за заштиту животне средине Републике Србије
15.06.2018
Дана 15. јуна 2018. године Агенцију за заштиту животне средине је посетила делегација Европске агенције за животну средину (ЕЕА) у саставу Hans Bruyninckhx, директор ЕЕА, David Stanners, руководилац Сектора за партнерство и мреже, Bert Jansen, координатор за Западни Балкан и Јасмина Богдановић, пројектни руководилац. Испред Агенције за заштиту животне средине састанку су присуствовали Филип Радовић, директор Агенције и др Тамара Перуновић Ћулић, помоћник директора са сарадницима.
Ово је прва званична посета директора ЕЕА Србији. Састанак је последица заједничког захтева земаља Западног Балкана за посету највиших представника ЕЕА након 15 година сарадње у циљу унапређења исте, разговора о досадашњим резултатима, будућим активностима као и променама статуса у оквиру сарадње са ЕЕА са постизањем пуног чланства у ЕЕА пре чланства у ЕУ.
Истакнуто је да Агенција је за заштиту животне средине Републике Србије већ дужи низ година доставља око 90% тражених података чиме је сврстана на 14. место ранг листе чланица ЕЕА.
Сателитски подржан мониторинг квалитета површинских вода
11.06.2018
Пола века од првих фотографија из свемира, данас се савременим мултиспектралним сензорима за сателитска снимања може добити велики број различитих података. Сателитске технологије су постале толико моћне и приступачне да ова врста осматрања и анализа постају саставни део мултидисциплинарних еколошких истраживања.
Агенција за заштиту животне средине је започела сарадњу са платформом SPACE-O чији "Информациони систем за воде" (Water Information System) прикупља осмотрене и прогнозиране параметре квалитета воде акумулација и припадајућег сливног подручја у циљу побољшања процеса одлучивања намењеног корисницима и доносиоцима одлука. Достављени су први просторни подаци о акумулацијама које су у овогодишњем државном мониторингу који спроводи Агенција за заштиту животне средине. Тако ће мониторинг квалитета воде акумулација Барје - Лесковац и Врутци - Ужице бити сателитски подржан, што је пионирски искорак у Србији у овој области. Више детаља можете видети у раду ОВДЕ.
Међународни дан подизања свести о штетном утицају буке на здравље
25.04.2018
Бука у животној средини се дефинише као сваки нежељени звук, који према субјективним осећају, омета човека, како при раду, тако и при одмору. У савременом свету, најзначајнији извор буке у животној средини су друмски, железнички и авио саобраћај. Бука изазива различите неповољне утицаје на здравље како на кардио-васкуларни тако и на централни нервни систем. Проблем буке је огроман како у свету тако и код нас. Повећање броја становника, урбанизација, техничко-технолошки развој, интензивирање саобраћаја утичу на усложњавање овог проблема. Један од начина утицања на јавност, са циљем смањења проблема, јесте обележавање Међународног дана подизања свести о штетном утицају буке на здравље.
Међународни дан подизања свести о штетном утицају буке на здравље успостављен је пре двадесет две године. Договорено је да то буде свака последња среда у априлу месецу. Ове године то је 25. април када се у Европи и свету одржавају различите манифестације са циљем едукације и подизања свести о начину смањења буке. Европска агенција за животну средину (ЕЕА) је поред годишње анализе прикупљених података о загађењу буком , 2011. године установила награду за иновацију, кампању или церемонију чији је циљ подизање свести штетности буке. Центар за слух и комуникацију (Center for Hearing and communication) непрестано објављује публикације о штетним утицајима буке на здравље.
Усклађивањем наших потреба са природом можемо да смањимо буку и сачувамо наше здравље.