Активности



Изаберите кључну реч:

Воде Београда
08.11.2017
Историја света је историја градова, ова језгровита мисао Освалда Шпенглера упућује нас на теме које нису честе код историчара. Преокупација историчара је више резервисана за теме ратова, револуција и њихових актера. Историја развоја комуналне инфраструктуре је историја развоја државе, могла би да гласи парафраза мисли са почетка текста. Историја изградње београдског канализационог система датира знатно пре 1905. године када је започета изградња. Претходила му је тридесетпетогодишња расправа у стручним и политичким круговима о варијантним решењима.
Ширећи се на обалама река Саве и Дунава двомилионски Београд је данас одговоран за трећину отпадне воде које се без пречишћавања изливају у наше реке. За заштиту воде две велике реке, за изградњу београдског система за прикупљање, одвођење и пречишћавање отпадних вода, потребно је издвојити пола милијарде евра. Србија треба да утроши десет пута више новца него њен главни град за пречишћавање комуналних отпадних вода и изградњу канализационих система за сва насеља, од најмањих са пар хиљада до највећих са више стотина хиљада становника. Рад о студији изводљивости за управљање отпадним водама града Београда можете видети овде.
Друга радионица - "Праћење токова отпада у Републици Србији"
23.02.2017
У просторијама Градске управе Чачака одржана је 21. фебруара 2017. године друга у низу радионица које се спроводе у оквиру пројекта "Праћење токова отпада у Републици Србији". Скуп је организовала Агенција за заштиту животне средине Републике Србије у сарадњи са Регионалним центром за животну средину Централне и Источне Европе - канцеларија у Србији (REC) и Градском управом Чачка. Овом скупу присуствовало је преко четрдесет представника предузећа - оператера за управљање отпадом, као и представници локалних самоуправа и комуналних предузећа из западне Србије.
Учесницима су представљени резултати пројекта "Праћење токова отпада у Републици Србији" који је финансиран од стране Министарства спољњих послова Краљевине Норвешке, а чији је основни задатак успостављање система за квантитативно праћење свих токова отпада у Републици Србији.