Активности



Изаберите кључну реч:

Учешће на састанку "EPA Network - Western Balkan Interest Group"
27.10.2016
Директор Агенције за заштиту животне средине, Филип Радовић, учествовао је на састанку "EPA Network - Western Balkan Interest Group", одржаном у Порту у Португалији 26 и 27. октобра, у организацији Европске агенције за животну средину ЕЕА.
Обраћајући се присутним учесницима, директор Радовић је испред свих земаља које чине Western Balkan Interest Group (Србија, Косово*, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Македонија, Албанија и Словачка) упутио предлог Европској агенцији да се Група активно укључи у Берлински процес, Енергетску заједницу и ECRAN мрежу. Обраћање је обухватало и предлог агенде, као и конкретних планова и пројеката Групе.
"Велика ми је част и задовољство што се испред Western Balkan Interest Group обраћам колегама из Европске агенције. Ми смо, у оквиру Групе, спремни да се активно укључимо у све процесе у Европи и региону који ће допринети очувању и унапређењу животне средине и бољем квалитету живота људи у региону”, поручио је директор Радовић колегама из читаве Европе.
Директор Европске агенције за животну средину, Hans Bruyninckx, поздравио је иницијативу директора Радовића и рекао да, што се њега тиче, Western Balkan Interest Group јесте чланица Европске агенције.
Међународни сајам "ECOFAIR 2016"
18.10.2016
У Београду је од 12-14.10.2016. године под покровитељством Министарства пољопривреде и заштите животне средине одржан међународни сајам заштите животне средине и природних ресурса "ECOFAIR 2016".
Агенција за заштиту животне средине је на штанду ресорног Министарства пригодним плакатима представила део својих активности, а њени стручњаци су имали активно учешће у појединим сесијама конференцијког програма сајма. На штанду су промовисани нова брошура "Стање животне средине у Републици Србији-индикаторски приступ" као и пригодни флајер о актуелном пројекту који финансирају UNEP/GEF "Унапређење међусекторског управљања земљиштем кроз смањење притисака на земљиште и планирање коришћења земљишта".
Посета италијанских стручњака из ENEA и ISPRA Републици Србији
09.09.2016
Први теренски обилазак у оквиру пројекта "Унапређење међусекторског управљања земљиштем кроз смањење притисака на земљиште и планирање коришћења земљишта", уз финансијску подршку Италијанског Министарства животне средине, копна и мора, одржао се у периоду од 6.09. - 8.09.2016. године. Обиласку су присуствовали стручњаци из Републике Италије из Националне агенције за нове технологије, енергетику и одрживи економски развој (ENEA) и Института за заштиту животне средине и истраживање (ISPRA), као и представници Министарства пољопривреде и заштите животне средине Републике Србије, Агенције за заштиту животне средине (СЕПА), Градског завода за јавно здравље - Београд, Института за ратарство и повртарство - Нови Сад, Геолошког завода Србије и Института за земљиште - Београд.
Овом приликом радна група посетила је два локалитета, некадашњу хемијску индустрију "Зорка - Шабац" и "Вискоза - Лозница", на којима је присутно дугогодишње историјско загађење. Циљ пријекта је успостављање плана детаљних истраживања контаминираних локација.
Галерију слика са теренског обиласка можете погледати овде.
Сарадња Агенције и Института за јавно здравље Србије
"Др Милан Јовановић Батут"
21.06.2016
Директори Агенције за заштиту животне средине и Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", Филип Радовић и Doc. dr. sc. med. Драган Илић, потписали су 21.06.2016. године уговор о пословно-техничкој сарадњи.
Овим уговором се успоставља мултисекторска сарадња са циљем размене информација и података две институције и развијања индикатора животне средине и здравља људи према захтевима и потребама Светске здравствене организације, националног законодавства и извештавања у овим областима.
Истовремено, Агенција и Институт заједнички конкуришу за пројекат "Развој индикатора животне средине и здравља људи у Републици Србији" код Чешке развојне агенције, у оквиру програма билатералне сарадње влада Републике Србије и Чешке Републике.
Отворени подаци
08.03.2016
Под појмом "отворени подаци"(Open data) подразумевају се јавно доступни машинско читљиви подаци, који су правовремени и могу да се користе без ограничења. Осим информација од јавног значаја, постоји иницијатива милиона људи широм света да податке који чине "светско знање које припада људској раси" учине доступним свима и да се шире без ограничења.
Законом о научноистраживачкој делатности приступ отвореним подацима постао је обавезан и у нашој земљи. Уз подршку УНДП-а и Шведске агенције за међународни развој и сарадњу крајем 2015. године у Србији је започео пројекат успостављања државног програма отворених података.
Као пилот институција у процесу "Open data" иницијативе Агенција за заштиту животне средине је један од ретких позитвивних примера, за шта је добила и плакету. О овој теми, у оквиру информисања о поплавама, дневни лист Политика је данас детаљно известила.
Сарадња Агенције за заштиту животне средине и
Hyogo Environmental Advancement Association из Јапана
22.01.2016
Директор Агенције за заштиту животне средине господин Филип Радовић примио је у уторак, 19.01.2016. представнике пројекта "Подизање капацитета за анализу и мере смањења дуготрајних органских загађујућих супстанци у Србији". Пројекат је подржан и од стране Агенције за заштиту животне средине и реализује се под вођством "Hyogo Environmental Advancement Association" из Јапана и са наше стране Хемијског факултета Универзитета у Београду и града Панчева/Секретеријат за заштиту животне средине. У оквиру пројекта експерти из Јапана организују едукације, тренинге и обуке.
Циљ посете Агенцији за заштиту животне средине био је упознавање професора др Такеши Накана координатора пројекта (Takeshi NAKANO, Ph.D. Osaka University; Kobe University; National Institute for Environmental Studies; Hyogo Environmental Advancement Association) због укључивања Агенције за заштиту животне средине у следећу фазу реализације пројекта.
У току разговора између господина Филипа Радовића и Такеши Накано говорило се о доприносу Владе Јапана кроз донацију опреме, трансфер знања и оствареним резултатима ранијих пројеката.
Наглашено је да постоје услови да се Агенција за заштиту животне средине активно укључи у даљу реализацију овог пројекта у сарадњи са Хемијским факултетом Универзитета у Београду на челу са доцентом др Владимиром Бешкоскоим координатором пројекта за Србију.