Активности



Изаберите кључну реч:

Извештај ЕЕА о приоритетним токовима података
22.12.2016
Европска агенција за животну средину (ЕЕА) је објавила први извештај о приоритетним токовима података према новом систему бодовања за 2016. годину. Овим извештајем се даје оцена нивоа достављања података о стању животне средине за све земље чланице и сараднице ЕЕА.
Према овом извештају, Република Србија се за индикатор "Заштићена подручја", са 4 бода, налази међу 6 најбоље оцењених земаља, од 39 земаља Европе. Извештавање по индикатору "Заштићена подручја" припремају стручњаци Агенције за заштиту животне средине Републике Србије и Завода за заштиту природе Србије.
Извештавање према индикатору "Регистар испуштања и преноса загађујућих супстанци" (E-PRTR) показује да је 31 земља од 33 оцењена са 4 бода, међу којима је и Република Србија. Извештавање по индикатору E-PRTR припрема Агенција за заштиту животне средине Републике Србије.
Радионица о отвореним подацима
15.09.2016
Данас је у просторијама Агенције за заштиту животне средине одржана Радионица о отвореним подацима. Циљ радионице је био да се службеници Агенције боље упознају са термином отворених података и да се у разговору са предавачима, члановима Радне групе за отворене податке, размотре дилеме и питања о процесу отварања података.
Закључено је да Агенција за заштиту животне средине већ поседује сетове података који су у потпуности транспарентни али нису у одговарајућем формату да би могли да се назову отвореним подацима.
Сарадња Агенције и Института за јавно здравље Србије
"Др Милан Јовановић Батут"
21.06.2016
Директори Агенције за заштиту животне средине и Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", Филип Радовић и Doc. dr. sc. med. Драган Илић, потписали су 21.06.2016. године уговор о пословно-техничкој сарадњи.
Овим уговором се успоставља мултисекторска сарадња са циљем размене информација и података две институције и развијања индикатора животне средине и здравља људи према захтевима и потребама Светске здравствене организације, националног законодавства и извештавања у овим областима.
Истовремено, Агенција и Институт заједнички конкуришу за пројекат "Развој индикатора животне средине и здравља људи у Републици Србији" код Чешке развојне агенције, у оквиру програма билатералне сарадње влада Републике Србије и Чешке Републике.
Међународни дан подизања свести о штетном утицају буке на здравље
27.04.2016
Свака последња среда у априлу је дан посвећен едукацији о утицају буке на здравље становника. Ове године то је 27. април. Међународни дан подизања свести о штетном утицају буке на здравље проглашен је 1996. године. Центар за слух и комуникацију (Center for Hearing and communication) започео је глобалну кампању подизања свести људи о штетности буке на здравље.
Бука у животној средини јесте нежељени или штетан звук, док штетни ефекти представљају негативан утицај буке на здравље људи. Како би се извршила едукација људи, широм планете организују се разне радионице за подизања свести.
Светска Здравствена Организација (World Health Organisation, WHO) је након дугогодишњих анализа објавила Извештај под називом "Терет болести изазван буком у животној средини" ( "Burden of disease from environmental noise") у коме је документовано да бука изазива стрес, омета основне активности попут сна, одмора, рада или учења. Дуже излагање може изазвати озбиљна обољења као што су хипертензија и кардиоваскуларне болести, чак и преурањену смрт.
Европска агенција за животну средину (European Environment Agency, EEA) је поред годишње анализе прикупљених података о загађењу буком, 2011. године установила награду за иновацију, кампању или церемонију чији је циљ подизање свести штетности буке.
Имајући у виду ове чињенице, свако од нас би могао да допринесе смањењу емисије буке прилагођавањем брзине аутомобила зони кроз коју се вози или пак употребом услуга јавног превоза, коришћење кућних уређаје са А класом по питању звука који емитује, шетњом по парковима или другим оазама мира.
Усклађивањем наших потреба са природом можемо да смањимо буку и сачувамо наше здравље.
Отворени подаци
08.03.2016
Под појмом "отворени подаци"(Open data) подразумевају се јавно доступни машинско читљиви подаци, који су правовремени и могу да се користе без ограничења. Осим информација од јавног значаја, постоји иницијатива милиона људи широм света да податке који чине "светско знање које припада људској раси" учине доступним свима и да се шире без ограничења.
Законом о научноистраживачкој делатности приступ отвореним подацима постао је обавезан и у нашој земљи. Уз подршку УНДП-а и Шведске агенције за међународни развој и сарадњу крајем 2015. године у Србији је започео пројекат успостављања државног програма отворених података.
Као пилот институција у процесу "Open data" иницијативе Агенција за заштиту животне средине је један од ретких позитвивних примера, за шта је добила и плакету. О овој теми, у оквиру информисања о поплавама, дневни лист Политика је данас детаљно известила.