Активности



Изаберите кључну реч:

Развој индикатора климатских промена и биодиверзитета
15.12.2015
У оквиру сарадње чешке и српске владе, чешки експерти Михаел Хошек и Јан Душек, ангажовани од Чешке развојне агенције посетили су Агенцију за заштиту животне средине Србије.
На предлог Агенције за заштиту животне средине Србије, Чешка развојна агенција одобрила је пројекат "Развој индикатора климатских промена и биодиверзитета у Србији".
Тим поводом чешки експерти су дошли у прву посету ради сагледавања стања институција и података везаних за развој индикатора. Током дводневне посете обављени су разговори са представницима Министарства пољопривреде и заштите животне средине - сектор за климатске промене, Завода за заштиту природе Србије, Републичког хидрометеоролошког завода, Института за метеорологију, Института за шумарство и Биолошког факултета Универзитета у Београду.
Према прелиминарном извештају чешких експерата констатовани су веома квалитетни подаци и модели везани за климатске факторе и климатске промене, али и значајан недостатак података о врстама биљака и животиња, као и станишта. С тим у вези препоручено је успостављање координационог тела за развој индикатора климатских промена и биодиверзитета на нивоу Министарства или Агенције, као и успостављање стабилног финансирања мониторинга сензитивних врста и станишта у сарадњи са центром за биодиверзитет Биолошког факултета Универзитета у Београду.
Средином марта наредне године биће одржан округли сто са представницима свих релевантних институција на коме ће бити прецизније дефинисана методологија развоја индикатора у смислу препорука климатских података и модела који ће се користити. Истовремено биће дате и препоруке о сензитивним врстама и стаништима који на основу постојећих података могу бити коришћени у развоју индикатора, али и препоруке за успостављање перманентног мониторинга.
Прелиминарни извештај ЕЕА
о приоритетним токовима података за 2014. годину
26.03.2015
Европска агенција за животну средину (ЕЕА) је креирала прелиминарну верзију извештаја о приоритетним токовима података у току 2014/15. године. Овим извештајем се даје оцена нивоа достављања података о стању животне средине за све земље чланице Агенције, односно земље у процесу придруживања. У извештај је ушла оцена достављања података за шест приоритетних токова података. Република Србија се налази на 14. месту од 38 земаља, са скором од 94% (укупно четврти најбољи скор).
Агенција за заштиту животне средине као главни координатор у прикупљању и достављању података о стању животне средине се овим путем захваљује свим организацијама и институцијама које су помогле у остваривању овако доброг резултата.